Altın Çocuklara, Altın Ödül

18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitlerimizi Anma Günü münasebetiyle, Mehmet Akif Ersoy’un Çanakkale Şehitlerine adlı şiirini ezberleyen Suruç’lu öğrenciler çeyrek altınla ödüllendiriliyor.

 

Şanlıurfa Valisi Güngör Azim Tuna’nın önerisiyle il genelindeki okullarda okuyan öğrencilerden, Mehmet Akif Ersoy’un Çanakkale Şehitlerine adlı şiirini ezberleyenler çeyrek altınla ödüllendirilmeye devam ediyor.

 

Büyük şair Mehmet Akif Ersoy’un Çanakkale Şehitlerine adlı şiirini ezberleyen 46  öğrenciye ve TEOG Sınavında 120 soruya doğru cevap veren Namık Kemal Ortaokulunda 7 Öğrenciye, Müslüm Doğan Ortaokulunda 1 Öğrenciye, Dumlukuyu Ortaokulunda 1 Öğrenciye Toplamda 9 Öğrenciye ödüllerinin verilmesi için tören düzenlendi.

 

Öğretmen evi Konferans salonunda  düzenlenen ödül törenine Şanlıurfa Valisi Güngör Azim Tuna, Suruç Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Ferhat Sinanoğlu,  İlçe Garnizon Komutanı, İlçe Milli Eğitim  Müdürü  Mehmet Arslan, İlçe Gençlik Spor Müdürü Ramazan Bulut, Okul Müdürleri ve Öğrencileri katıldılar.

 

Törende öğrencilere hitaben bir konuşma yapan Şanlıurfa Valisi Güngör Azim Tuna, “Sadece şiir olarak ezberlemek değil tabi ki, bunun manasına, taşıdığı anlama uygun olarak bizim günümüze geçmişimize, bugünümüze dünyaya bakışımızı şekillendirmemizdir. Eskiden neler yaşanmış, ecdadımız ne yapmış, bize karşı neler yapılmış, bugün neler yapılmaya çalışılıyor, dünyada neler olup bitiyor, niçin savaşıyoruz, birileri niçin üzerimize geliyor konularında fikir sahibi olmamız ve bugünün dünyasını iyi anlamamız gerekiyor. Aynı şey, yüz yıl önce olan hadiselerdir. Bugün biraz farklı versiyonlarla yine cereyan ediyor. Dünyada iyiler ve kötüler var, güçlüler zayıfı ezmeye çalışıyor, zulmedenler var. Savaştan beslenenler var. Ve bunun karşısında kendini savunmaya çalışan masumlar, mazlumlar, mağdurlar var. Türkiye de bunlara elinden geldiğince sahip çıkmaya, yaralarını sarmaya çalışıyor. Ülkenin bağımsızlığını, birliğini, bütünlüğünü sürdürmeye çalışıyor. O zaman dedelerimiz gidip cephede savaşıp şehit olmuşlar, gazi olmuşlar bu ülkeye düşmanı sokmamışlar. Edirneli, Urfalı, Sinoplu, Adanalı, Hakkarili, Yemenli, Kudüslü bizim insanlarımız gelip Çanakkale’de savaşmış ve orada yan yana yatıyorlar. Dedelerimiz, şehit olarak bu toprakları bize vatan yapmışlar. Dolaysıyla biz de emanet olan bu vatanı düşmana işgal ettirmemek için terör örgütleriyle mücadele ediyor, sınırlarımızın ötesindeki konulara daha duyarlı davranıyoruz, bu arada mağdur ve mazlumlara da yardımcı oluyor, onlara kapımızı açıyoruz. Osmanlı döneminde de yine büyüklerimizin yaptığı gibi bugün de Türkiye Cumhuriyeti olarak aynı misyonla hareket ediyoruz. Dünyada huzur olsun, barış olsun, savaşlar olmasın diye zalimlere ve onların piyonu olan terör örgütlerine dur demeye çalışıyoruz” dedi.

Konuşmaların ardından Çanakkale Şehitlerine şiirini ezberleyen öğrencilere çeyrek altından oluşan  ödülleri Şanlıurfa Valisi Güngör Azim Tuna, İlçe Kaymakamı Ferhat Sinanoğlu  ve diğer katılımcılar tarafından verildi.

meşale gazetesi

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir