BARIŞ ANNLERİ YÜZÜNÜ KAPATARAK İÇ GÜVENLİK YASASINI PROTESTO ETTİ

suruç, barış annleri, prtotesto suruç, barış annleri, prtotesto1 suruç, barış annleri, prtotesto2Hükümetinin bazı maddelerini meclisten geçirdiği, ancak toplumun her kesiminden tepkiler alan “İç güvenlik paketi” yasa tasarısı Suruç’ta da Barış Anneleri öncülüğünde yüzü kapalı bir eylemle protesto edildi.

Suruç Kaymakamlığı’nın önünde kadınların gerçekleştirmek istediği yüz kapatma eylemine erkelerde destek verirken, eylem polislerin müdahalesi sonucunda Kaymakamlığın yanında bulunan Atatürk Meydanı’na taşındı. Eyleme Suruç Barış Anneleri Meclisi üyeleri, Belediye Eş Başkanı Zuhal Ekmez, DBP ilçe Eş Başkanı Rojda Binici ve kalabalık bir kitle katıldı.
Çevreden de destek gören eylemde tüm eylemciler yüzlerini eşarplar ile kapatırken, açıklama yapan Barış Annesi Feride Baran, güvenlik paketinin halklara anlamı taşıdığını dile getirdi. Bu arada yüzlerini kapatan eylemcileri cep telefonları ile çekmeye çalışan polisler ile Belediye Eş Başkanı Zuhal Ekmez arasında kısa süreli bir gerginlik yaşandı.

‘İÇ GÜVENLİK PAKETİ FAŞİZİMDİR’

Daha sonra açıklamasına devam eden Baran; “Elinizi yakamızdan çekin. İç güvenlik yasası faşizmdir ve bizler geçit vermeyeceğiz. AKP yasanı al başına çal ve biz güvenlik yasası istemiyoruz, İç güvenlik paketi sıkıyönetim yasasıdır ve kabul etmiyoruz. Bizler iç güvenlik paketi değil, özgürlük istiyoruz. Bu yasa genel ve kalıcı sıkıyönetim yasasıdır. Biz kabul etmiyoruz ve derhal meclisten geri çekilsin” dedi.

Açıklama, oturma eylemi ile son buldu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir