BASIN KONSEYİ: SİYASİ İKTİDARI GÖREVE ÇAĞIRIYORUZ

Gazeteci Ahmet Hakan’ın evinin önünde uğradığı saldırıya basın birliklerinden sert tepki geldi.
BASIN KONSEYİ: SİYASİ İKTİDARI GÖREVE ÇAĞIRIYORUZ

Basın Konseyi, Hürriyet Gazetesi Ahmet Hakan’a yapılan saldırıyla ilgili açıklamasında, “Basın özgürlüğü derken, can güvenliğimizin olmadığı bir noktaya geldik. Çok ciddi endişeliyiz” diyerek siyasi iktidarı göreve çağırdı.
Basın Konseyi’nin açıklaması şöyle:
“Son zamanlarda medyaya yönelik baskılar, siyasilerin ve bazı köşe yazarlarının, “Onun tırnaklarını da dişlerini de sökmesini biliriz”, “İstesek sinek gibi ezeriz” şeklindeki ifadeleriyle güçlenen bu saldırılar, kabul edilemez.
Bu çirkin tavırlar gözdağıdır, basına hiza verme çabalarıdır.
Gece geç saatlerde televizyon programını tamamlayarak, evine dönmeye çalışan gazeteci Ahmet Hakan’a yapılan saldırı aslında; insan haklarına, demokrasiye, basın-ifade özgürlüğüne, halkın haber alma hakkına yapılan alçak bir saldırıdır.
Üzerlerinde devletin can güvenliğini hissetmeyen gazeteciler, bugün her açıdan özgür değildir. Bir milletvekilinin, Hürriyet Gazetesi binasının önüne giderek olay yaratıp gazetecilere gözdağı vermesini, siyasi iktidarın ciddiye almadığını gördük.
Bu ortamların yaratılmasına izin verirsek, bazıları da üzerine vazife çıkarıp mafya tarzı saldırılara geçer. Şunu açıkça söylemek zorundayız:
Siyasi iktidar, ülkeyi yönetendir. Bu nedenle yaşanan bu durumun sorumluluğu doğrudan siyasi iktidarındır. Hükümeti, İçişleri Bakanlığı’nı, Valileri, vandalizme dur demeye çağırıyoruz. Bunlar şiddettir.
Caydırıcı önlemler alınmadığında da şiddetin egemenleştiği görülür. Bugün Ahmet Hakan’ın kaburga ve burun kemikleri kırıldı. O’nu koruyamadık… Sıranın kime geleceğini bilmiyoruz. Başta siyasi iktidar olmak üzere, tüm yetkilileri göreve çağırıyoruz.
Gözdağı veren saldırılar gerçek gazetecileri korkutmaz, yıldırmaz. Gazeteci Ahmet Hakan’a, Hürriyet Ailesi’ne ve tüm medya dünyasına geçmiş olsun diyoruz.”

TGC, “ÜYEMİZ AHMET HAKAN’A YAPILAN SALDIRIYI KINIYORUZ”

Hürriyet Gazetesi köşe yazarı Ahmet Hakan’a yapılan saldırıyla ilgili bir açıklama yapan Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) Yönetim Kurulu, “Üyemiz Ahmet Hakan’a yapılan saldırıyı kınıyoruz. Ahmet Hakan’ı hedef gösteren, ölümle tehdit eden kişilerle ilgili İçişleri Bakanlığı’nı göreve çağırıyoruz” dedi.
TGC Yönetim Kurulu’nun açıklamasında şu ifadeler yer aldı:
“Seçime giderken medya kuruluşlarının ve gazetecilerin Cumhurbaşkanı, iktidar ve iktidarı destekleyen bazı yazarlar tarafından sürekli hedef gösterilmesi sözlü ve fiziksel şiddeti körüklemektedir.
Her ne kadar geçici iktidarın Başbakanı Ahmet Davutoğlu, Türkiye’de basının özgür olduğuna inansa da bu ülkede her gün bir yayın organı basılmakta, gazeteciler saldırıya uğramaktadır.
Son olarak aylardır iktidar yanlısı medya organlarının yazarları tarafından açıkça dayak ve ölümle tehdit edilen üyemiz Ahmet Hakan, dün gece korumasıyla birlikte saldırıya uğramış ve hastaneye kaldırılmıştır. Basın ve düşünceyi ifade özgürlüğünü hedef alan bu çirkin saldırıyı kınıyoruz. Meslektaşımıza geçmiş olsun diliyoruz. Ahmet Hakan’a yönelik tehditlerle ilgili bugüne kadar seyirci kalan ve görevini yerine getirmeyen İçişleri Bakanlığı’nı görevini yapmaya, gözaltına alındığını öğrendiğimiz saldırganların kimliklerini açıklamaya davet ediyoruz.
Bağımsız ve bağlantısız gazetecilerin her türlü baskıya rağmen görevlerini yapmaya devam edeceğini tüm kamuoyuna saygıyla duyururuz”

TGF: BU SALDIRI BASIN ÖZGÜRLÜĞÜNE YAPILDI

Türkiye Gazeteciler Federasyonu(TGF) tarafından yapılan açıklamada Hürriyet Gazetesi yazarı Ahmet Hakan’a yönelik saldırı kınandı. Açıklamada, “Bu çirkin saldırı aslında basın özgürlüğüne yapılmıştır” denildi.
TGF Yönetimi adına Genel Başkan Yılmaz Karaca’nın yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verildi:
“Ülkemizde neredeyse ortadan tamamen kaldırılmakta olan basın ve ifade özgürlüğü, Hürriyet Gazetesi yazarı Ahmet Hakan’a evinin önünde yapılan vahşi saldırıyla bir darbe daha almıştır. Üstelik bu saldırı daha vahimdir zira adeta göstere göstere gelmiştir. Ahmet Hakan’ın daha önce açıkça tehdit edildiğine ve bir gün evinin önünde darp edileceğine ilişkin kamuoyuna da yansıyan mesajlar henüz tazeliğini korumaktadır. Dolayısıyla aynı zamanda önce güvenlik güçlerinin, sonrasında da hukukun çok önemli bir sınavıdır bu. Gerçek suçlunun veya suçluların bulunup cezalandırılması şarttır. Görünürdeki saldırganlardan çok azmettirici veya azmettiricilerin ortaya çıkarılması mutlaka gerekmektedir. Basın tarihimiz nice alçak saldırılarla doludur. Ama aynı onurlu tarihimiz cesur ve kararlı gazetecilerin de korkusuzluğunu, herşeye rağmen canları pahasına dik duruşlarını da yazar. TGF olarak Ahmet Hakan ve basın özgürlüğünden yana olan tüm meslektaşlarımızın yanındayız, sonuna kadar da yanında olacağız. Hakan’a, Hürriyet Gazetesi’ne ve Türk basınına geçmiş olsun dileklerimizi iletiyor, konunun takipçisi olduğumuzu özellikle vurguluyoruz.”

ORHAN BİRGİT: SALDIRI TÜM ÖZGÜR GAZETECİLERE YÖNELİKTİR

Basın Konseyi eski başkanlarından Orhan Birgit, Hürriyet Gazetesi yazarı Ahmet Hakana yönelik saldırı nedeni ile yakın tarihimizdeki benzer olayları hatırlattı.
Duayen gazeteci Orhan Birgit, şunları söyledi:
” Hürriyet Gazetesi Köşe Yazarı ve CNN Türk ‘ün Tarafsız Köşe programının yapımcısı Ahmet Hakana yapılan saldırı, sadece sayın Hakan’a değil,tüm özgür gazetecilere yöneliktir,
Havuz medyasında bir süreden beri eleştiri sınırlarını aşan; gazetecilik etiği ile ilgisi olmayan, kendilerine ancak ‘ Sahibinin Sesi’ diyebileceğimiz kimi kabadayılık müsveddelerince Sayın Aydın Doğan ve Doğan Grubuna yönelen yazılı ve sözlü hücumlar, ne yazıktır ki kaba kuvvet kullanma aşamasına gelmiştir.
65 yılı aşan meslek yaşamımda, 1960 öncesinin özgür basını susturma çabalarının hortlatılması dönemine dönülmek istenildiğini gördüğüm için endişeliyim.
O dönemin muhalif gazetelerinden Yeni Sabah’ın sahibi rahmetli Safa Kılıçlıoğlu da,yine merhum gazeteci Sadun Tanju da Haftalık KİM Dergisinin sahibi olarak ben Orhan Birgit te benzer saldırılarda yaralanmıştık.
1 Kasım Milletvekili genel seçimine dört hafta gibi kısa bir sürenin kaldığını da unutmayarak yurttaşlar arasında kardeş kavgası başlatmayı planlayan güçler, demokrasimizin görüntü vermeyen düşmanlarıdır.
Hangi makamda ve görevde bulunurlarsa bulunsunlar,kendilerine öncelik ile yakın tarihimizi okumalarını öğütlerim.”

TGC BAŞKANI TURGAY OLCAYTO: YAPILAN ÖLÜM TEHDİTLERİNİN BU SONUCU GETİRECEĞİ BELLİYDİ

TÜRKİYE Gazeteciler Cemiyeti Genel Başkanı Turgay Olcayto, Hürriyet Gazetesi Yazarı Ahmet Hakan’a yapılan saldırıyı kınadı.

“BU SONUCUN GELECEĞİ BELLİYDİ”

Ahmet Hakan’ın Türkiye Gazeteciler Cemiyeti üyesi de olduğunu vurgulayan Olcayto, şunları söyledi:

“Önce Hürriyet’e yapılan saldırı, arkasından Ahmet Hakan’a yapılan ölüm tehditleri, bu sonucu getireceği belliydi. Ne kadar koruması da olsa insanlar çok tehlikeli şekilde dövülebiliyorlar. Yaralanabiliyorlar. Allah’tan olay bir ölüme falan yol açmamış. Ama nedir bu kadar nefret? Üstelik içimizden gelmesi büsbütün canımızı acıtıyor. Çünkü gazeteci diye geçinen birtakım arkadaşlar. Daha önce gazetecilik yapmış birtakım arkadaşlar. Muhalif gazetecileri hedef göstermeye başladı. Ve çok çirkin şekilde, çok çirkin nefret söylemleriyle bunu yapıyorlar. Umarız bu dönemde geçecek. Ama fazla can acıtmadan geçsin diye düşünüyoruz. Bizim öldürülen gazeteciler galerimizde halkımıza ibret verecek 64 gazetecinin potresi var. Bunların hepsi sadece halkın haber alma kanallarını açık tutmak için çalışan gazetecilerdi. Ama hepsi yaşamlarını yitirdiler. Yenileri olmasın istiyoruz. Bütün isteğimiz bu.”

Ümit TÜRK – Özden ATİK/ İSTANBUL, (DHA)

İGC, AHMET HAKAN’A YAPILAN SALDIRIYI KINADI

İZMİR Gazeteciler Cemiyeti (İGC) Başkanı Misket Dikmen, Hürriyet Gazetesi yazarı Ahmet Hakan’a yapılan saldırıyı kınadı.

Saldırının tüm cesur kalemleri korkutmaya yönelik olduğunu söyleyen Misket Dikmen, “Bu çirkin saldırı Ahmet Hakan’ın bazı isimler tarafından hedef gösterilmesinin sonucudur. Basın ve ifade özgürlüğüne yönelik bu saldırının asıl amacı tüm cesur kalemlere gözdağı vermektir” diye konuştu. Saldırganların yakalanmasının olumlu bir gelişme olduğunu ancak olayın arkasındaki isimlerin de mutlaka ortaya çıkarılması gerektiğini belirten İGC Başkanı Misket Dikmen, şunları söyledi:

“Hürriyet Gazetesi’nin etkin yazarlarından Ahmet Hakan Coşkun’a yapılan çirkin saldırıyı kınıyoruz. Ahmet Hakan’ın saldırıdan ağır yara almadan kurtulması ve saldırganların yakalanması sevindiricidir. Ancak önemli olan bir süredir açıkça tehdit edilen Ahmet Hakan’a yönelik bu saldırıyı organize edenlerin ortaya çıkarılmasıdır. Geçmişte de gazeteciler öldürülerek, dövülerek, hapse atılarak susturulmaya çalıştı fakat hiç biri yılmadı. Ahmet Hakan gibi cesur kalemler de bu tür alçakça saldırılara göz yummayacaktır ve kendi ifadesiyle ‘doğru bildiği yolda ilerleyecektir.’ Ülkemizdeki basın ve ifade özgürlüğüne kara bir leke daha düşüren bu saldırıyı şiddetle kınıyor, Ahmet Hakan Coşkun başta olmak üzere Hürriyet Gazetesi ailesi ve basın camiamıza geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz.”

TFMD: SALDIRIYI KINIYORUZ

TÜRKİYE Foto Muhabirleri Derneği (TFMD), Ahmet Hakan’a yapılan saldırıyı kınadı. Yapılan açıklamada, “Halkı adına konuşan, yazan gazetecilerin akşam evlerine dönerken kapılarının önünde karanlığın içinden gelen kişilerce dövüldüğü bir Türkiye’de basın özgürlüğünden bahsetmenin mümkün olmadığını hatırlatıyoruz” denildi.

TFMD Yönetim Kurulu, gazeteci Ahmet Hakan’a evinin önünde gece yarısı yapılan saldırıyı kınadığı açıklamada şu görüşlere yer verdi:

“Hergün aynı tedirginlik, korkuyla evlerine giden, sabah araçlarına binen gazetecilerin olduğu bir Türkiye, kimsenin istediği bir Türkiye değildir. Hepimiz biliyoruz ki saldırıyı yapan 4 kişi, ‘saldırıyı yapanlar’ değildi. Seçilmiş kişilerden gelen ‘evinin önüne geliyorum’, ‘korkaktır’, ‘hiç dayak yememiş’ söylemleri, kahpece yapılan bu saldırının ortamını hazırladı. Özgür basının bir gün hepimize lazım olduğunu altını çizerek hatırlatıyor, gazeteci Ahmet Hakan’a geçmiş olsun diyoruz.”

GAZETECİLERE ÖZGÜRLÜK PLATFORMU SALDIRIYI KINADI

Gazetecilere Özgürlük Platformu üyeleri, bir haber nedeniyle yargılanan Evrensel Gazetesi Sorumlu Yazıişleri Müdürü Vural Nasuhbeyoğlu’na destek amacıyla Çağlayan’daki İstanbul Adalet Sarayı’na geldi. Hakimin raporlu olması nedeniyle dava ertelenirken, platform üyeleri adliye önünde yaptıkları açıklamada, Hürriyet Gazetesi Yazarı Ahmet Hakan’a yapılan saldırıyı kınadı.

Evrensel Gazetesi Sorumlu Yazıişleri Müdürü Vural Nasuhbeyoğlu; “Dün Ahmet Hakan Coşkun saldırıya uğradı. Ona buradan geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz. İktidar döneminde biz gazeteciler buralarda haber olmaya başladık. Bu ay içinde onlarca gazeteci burada Cumhurbaşkanına hakaretten yargılanacak, aynı zamanda geçtiğimiz hafta Dicle Haber Ajansı ve Azadiya Welat Gazetesi muhabirleri, çalışanları gözaltına alındılar. Onlara da geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz. Türkiye’de basının ne kadar özgür olduğu aslında bu tabloda ortada. Gazeteciler yazdıklarından dolayı yargılanıyorlar. Sadece yargılanmalar değil hedef gösterilerek saldırıya uğruyorlar. Biz bunların artık son bulmasını istiyoruz” dedi.

TGC GENEL BAŞKANI TURGAY OLCAYTO:
GAZETECİLER ADETA YURTTAŞ OLARAK GÖRÜLMÜYOR”

Gazetecilerin her geçen gün yüklerinin daha da ağırlaştığını belirten Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Turgay Olcayto da “Tehditler giderek artıyor. En son Ahmet Hakan’a yapılan saldırı söz konusu. Bunun altından birlik olarak kalkacağız. Asıl söylemek istediğim Türkiye’de İçişleri Bakanı’nın, İstanbul’da büyük yetkilerle donatılmış valinin, emniyet müdürünün gazetecileri adeta yurttaş olarak görmemesi… Bütün yurttaşları koruması gerekirken devletin gazetecileri korumaktan adeta kaçılması, gazetecileri düşman ilan eden iktidarın temsilcilerinin görüşüne sahip çıkması, bu çok yanlış bir tutum. Çağdaş demokrasilerde böyle bir görüntü yok. Türkiye’de bu görüntü giderek artıyor.1 Kasım seçimleri yaklaştıkça daha da hırçınlaşyor anlaşılan iktidar. İşimiz daha zor ama bizi yıldıramayacaklar” diye konuştu.

HDP İSTANBUL MİLLETVEKİLİ LEVENT TÜZEL: “HALKIN HABER ALMA HAKKI AYAKLAR ALTINA ALINIYOR”

Gazetecilere Özgürlük Platformu’yla birlikte Evrensel Gazetesi’ne ve bütün gazetecilere dönük saldırı ve baskıları kınamak için burada olduğunu ifade eden HDP İstanbul Milletvekili Levent Tüzel de şunları söyledi: Önceki gün gazeteci Hasan Cemal yine Cumhurbaşkanına hakaretten burada yargılandı. Bugün Ahmet Hakan saldırıya uğradı. Önceki günlerde DİHA’nın Diyarbakır bürosu basıldı, 32 gazeteci gözaltına alındı. Tamamen hukuksuz keyfi ve idari bir uygulama olarak bugün ülkemizde basın özgürlüğü, düşünce özgürlüğü halkın haber alma hakkı ayaklar altına alınıyor.

TGS BAŞKANI: “BUGÜNLERİN GELECEĞİ DÜNDEN BELLİYDİ”

Gazetecilere Özgürlük Paltformu Dönem Sözcüsü ve TGS Genel Başkanı Uğur Güç de yaptığı açıklamada, dün gece evinin önünde saldırıya uğrayan Hürriyet Gazetesi Yazarı Ahmet Hakan’a geçmiş olsun dileğinde bulundu. Güç, “Bugünlerin geleceği dünden belliydi. hedef göstermeler diş sökmeler bilimum şiddet içerikli söylemler, siyasetçilerin ağzındaki söylemler maalesefki gazetecileri hedef tahtasına oturttu. Sürekli hedefte olan gazeteciler hem adliye kapılarında hem evlerinin önünde saldırıya uğruyorlar. Biz bu iklimi sevmiyoruz” diye konuştu.

‘GAZETECİLER AÇIK HEDEF HALİNE GETİRİLDİ’

İZMİR, (DHA)

CHP İzmir 2. Bölge Milletvekili Adayı gazeteci- yazar Atila Sertel, Hürriyet Gazetesi yazarı Ahmet Hakan’a yapılan saldırıyı kınadı.

İzmir Gazeteciler Cemiyeti ve Türkiye Gazeteciler Federasyonu eski başkanı, CHP İzmir 2. Bölge Milletvekili adayı Atila Sertel iktidar tarafından sürekli hedef gösterilen ve yoğun baskılara maruz kalan gazetecilerin her türlü saldırıya açık birer hedef haline geldiğini söyledi. Sertel, “Hürriyet Gazetesi yazarı Ahmet Hakan’a yapılan çirkin saldırıyı üzüntüyle öğrendim. Meslektaşımıza yönelik saldırıyı, saldırganları ve azmettirenleri kınıyorum. Bu iktidar döneminde gazetecilere yönelik her türlü saldırı maalesef olağan hale geldi. Kaçak Saray’ın ve iktidarın hoşuna gitmeyenleri yani gerçekleri yazan gazeteciler direkt olarak hedef gösterildi. Kamuoyunun da bildiği gibi Ahmet Hakan da gerek bazı gazete ve gazeteciler tarafından gerekse en yetkili ağızlar tarafından tehdit edildi, hedef gösterildi. Bu saldırı ne yazıkki göstere göstere gelmiştir ve yaklaşan seçimler öncesi sadece Ahmet Hakan’a değil tüm muhalif kalemlere gözdağı verme amacı taşımaktadır. Gazeteciler üzerinde oluşturulmaya çalışılan korku imparatorluğu 1 Kasım’dan sonra yerle bir olacak, kalemler özgür kalacak. Ahmet Hakan Coşkun’a, Hürriyet ailesine ve Türk basın topluluğuna geçmiş olsun dileklerimi iletiyor, saldırıyı azmettirenlerin bir an önce ortaya çıkarılmasını diliyorum” dedi.

‘ŞEHİR EŞKIYALARI SALDIRDI’

Yusuf BAŞTUĞ/ADANA, (DHA)

ADANA Barosu Başkanı Mengücek Gazi Çıtırık ve Çukurova Gazeteciler Cemiyeti (ÇGC) Başkanı Cafer Esendemir, Hürriyet Gazetesi yazarı ve CNN Türk kanalındaki ‘Tarafsız Bölge’ programının sunucusu Ahmet Hakan’a yapılan saldırıyı kınadı.

Adana Barosu Başkanı Mengücek Gazi Çıtırık ile birlikte ÇGC binasında açıklama yapan Cafer Esendemir, Türkiye’nin önemli bir süreç yaşadığını ve terörün arttığını söyledi. Terörü kınayan Cafer Esendemir, “Son zamanlarda medyaya yönelik baskılar artıyor. Son olarak şehir eşkıyaları Ahmet Hakan’a saldırmıştır. Bunu kınıyoruz. Basına yönelik saldırıların engellenmesini ve basın özgürlüğü önündeki engellerin kaldırılmasını istiyoruz” dedi.

“NEDEN OLANLAR DA YARGILANMALI”

Ahmet Hakan’a yönelik saldırıyı nefretle kınadığını anlatan Adana Barosu Başkanı Mengücek Gazi Çıtırık da “Bu saldırıyı şiddet kınıyor ve protesto ediyoruz. Halkın haber alma ve basın özgürlüğüne karşı yapılan bu saldırı çirkindir, ülke demokrasisi için utanç vericidir. Saldırganlar şimdi gözaltında, gerekli adli işlemler yapılacak ama bu saldırının gerçekleşmesine neden olanlar da yargılanmalıdır” diye konuştu.

BOLU GAZETECİLER CEMİYETİ’NDEN KINAMA

BOLU, (DHA)

BOLU Gazeteciler Cemiyeti, Hürriyet Gazetesi yazarı Ahmet Hakan’a yapılan saldırıyı kınadı. Gazetecilerin fikirleri nedeniyle hedef haline getirilmesinin endişe verici olduğu bildirildi.

Bolu Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu, Ahmet Hakan’a yapılan saldırıyı kınadı. Bolu Gazeteciler Cemiyeti’nin açıklamasında, “Hürriyet Gazetesi Yazarı Gazeteci Ahmet Hakan’a yapılan alçak saldırıyı şiddetle kınıyoruz. Her ne sebeple olursa olsun bir gazeteciye fikirleri yüzünden kiralık sokak kabadayıları tarafından yapılan bu saldırı kabul edilebilir bir durum değildir. 2015 Türkiye’sinde gece yarısı bir gazetecinin evinin önünde saldırıya uğraması düşündürücüdür. Saldırıyı yapanların yakalanmasının ardından arkasındaki güçlerin de ortaya çıkarılması en büyük temennimizdir” ifadelerine yer verildi.

Gazetecilerin fikirleri nedeniyle hedef haline getirilmesinin endişe verici olduğu bildirilerek, şu açıklamada bulunuldu:

“Bir gazetecinin fikirleri yüzünden saldırıya uğraması demokrasimiz açısından endişe vericidir. Gazetecilerin fikirleri yüzünden hedef haline getirilmesi ve can güvenliklerinin tehlikeye girmesini endişe ile izliyoruz. Basın ve ifade özgürlüğünü hedef alan bu çirkin saldırıyı şiddetle kınıyoruz. Meslektaşımız Ahmet Hakan’a geçmiş olsun diliyoruz.”

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir