BİRECİK’TE EYLEM ÇADIRLARI YENİDEN KURULDU

Birecik’e bağlı Kobani sınır noktasında bulunan Ziyaret (Zêrat) köyünde kurulan Kobani ile dayanışma çadırı 21 Temmuz günü asker ve polislerince yapılan saldırıda kaldırılmıştı. Saldırı ardından çadırların yakıldığı noktada HDP Milletvekilleri Sebahat Tuncel ve Ayla Akad Ata öncülüğünde başlatılan nöbet eylemi sonuç verdi. Urfa valisi İzzettin Küçük, ile bir görüşme yapan HDP heyeti çadırların yeniden kurulacağını açıkladı. Açıklamanın ardından Suruç belediyesi kamyonları ile alana taşınan çadırlar nöbet eylemcileri tarafından kuruldu.
Nöbet eylemini bugün devralan, aralarında Mardin’in ilçe belediye eş başkanlarının bulunduğu nöbet eylemcileri kararın ardından çadırları kısa sürede yeniden kurdu. Eylemciler daha önce yıkılan tuvaletleri de yeniden inşaa etti. Alana elektrik sistemi de kuruldu. Kurulan çadıra ilk olarak Abdullah Öcalan posteri asılması dikkat çekti. Alanda ayrıca ‘’Ya duvarları yıkacağız ya da Bakuru Rojavalaştıracağız’’ pankartı açıldı. Urfa valisi ile yapılan görüşmede çadır alanına giriş çıkışların da engellenmeyeceği ve kolaylık sağlanacağı sözü verildiği öğrenildi.
Çadırların yeniden kurulması kararını büyük coşku ile karşılayan eylemciler Kobani ile dayanışma çadırlarını sonuna kadar savunacaklarını belirterek eylemlerini sürdürecekleri mesajı verdi

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir