BÖLGE BAROLARI KOBANİ SINIRINA YÜRÜYECEK

Rojava halkına destek kampanyaları büyüyerek devam ederken, Urfa Barosu’da destek kampanyası başlattığını belirterek, bölge baroları olarak sınırda açılan direniş çadırlarında nöbet tutacaklarını duyurdu.
Rojava halkına karşı Kobani Kantonu’na karşı 2 Temmuz’dan itibaren dış güçler tarafından desteklenen IŞİD çetelerince yapılan saldırılarına karşı Urfa Barosu destek kampanyası başlattı. Urfa Barosu Başkanı Ali Fuat Bucak, kampanyaya ilişkin yaptığı açıklamada, “Kobani’de bir halk onuru, için namusu, toprağı ve özgürlüğü için kadın -erkek demeden savaşıyor. Gün onların yanında olma günüdür. Ramazan’da verilecek olan fitre ve zekatları bu yıl Kobani için toplayacağız” dedi. Bucak, sadece baroya kayıtlı avukatların değil Rojava’ya destek olmak isteyen herkesin Baro ile iletişime geçebileceğini söyledi.
‘Bölge Baroları Kobani sınırına yürüyecek’
Kobané’ye destek için Birecik’in Ziyaret köyünde kurulan çadırı ziyaret eden Bucak, bölge barolarının da Kobani sınırına yürüyeceğini söyledi. Bucak, “Bu Cuma günü Ankara’da bir araya gelecek olan bölgedeki barolarımız Kobani sınırına yürüyeceği tarihi belirleyecek. Bir çok ilden avukat arkadaşlarımızın bu yürüyüşe katılımını bekliyoruz” dedi. Bucak, Urfa Barosu olarak bu hafta içerisinde yeni kurulan çadırları da ziyaret edeceklerini ve birer günlük nöbete katılacaklarını söyledi.
‘Herkesin eyleme destek vermesi gerekiyor’ Bucak, “Geçtiğimiz hafta ilk kurulan çadırı avukatlarımızla birlikte ziyaret etmiştik. Önümüzdeki günlerde Akçakale Xirbeyé Beran Köyü’nde kurulan çadırları da ziyaret edeceğiz ve gerekirse nöbete de kalacağız. Oradaki halkımız ve Kobani’deki kardeşlerimiz ile dayanışma içerisinde olmak için elimizden gelenin çok daha fazlasını yapacağız” dedi. Birecik, Suruç ve Akçakale arasında kurulan çadırlar için çağrıda bulunan Bucak, Kobani’de yaşanan vahşetin Türkiye ve dünya kamuoyuna duyurulması ve gerekenin yapılması için katılımın çok daha fazla olması ve herkesin bu eyleme destek vermesi gerektiğini kaydetti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir