BÖLGESEL GAZETECİLER CEMİYETLERİNDEN BARIŞ DEKLARASYONU

 

MEZOPOTAMYA GAZETECİLER CEMİYETİ – MARDİN, GÜNEYDOĞU GAZETECİLER CEMİYETİ DİYARBAKIR, KOMAGENE GAZETECİLER CEMİYETİ – ADIYAMAN İLLERİNDEKİ BÖLGESEL GAZETECİLER CEMİYETLERİNİN BARIŞ SÜRECİ İLE İLGİLİ ORTAK AÇIKLAMASIDIR
30 yıla aşkın bir süredir ülkemizde bir savaş ve şiddet ortamı devam etmektedir. Aralıklı ateşkes ortamları ile netleşmeyen taleplerle halklarımızın akan kanı ve gözyaşı halen akmaya devam etmektedir.

Bu süre zarfında PKK ve Türk Silahlı Küvetleri arasında mağlubiyet ve galibiyet yaşanmamıştır. Sadece yeniden bir ülkenin inşasına yetecek kadar 500 milyar dolar kayıp ve yaklaşık 100 bin can kaybını beraberinde getirmiştir.

PKK bağımsız bir Kürdistan talebi ile ortaya çıkan silahlı bir örgütüdür.
Bu siyasal hareket Mezopotamya ve Anadolu halklarının 1000 yıllık tarihi iç çeliğini görmüş ve ülkemizde bölünme zemininin olmadığı kararına varmıştır. Ve bu gözlemler doğrultusunda Kürdistan’ın bağımsızlığı talebinden vazgeçmiştir.

Demokratik Cumhuriyet, Demokratik Konfederalizm gibi talepleri ile ortaya çıkan bu örgütsel yapının en son durağı demokratik özerklik olmuştur. Bu demokratik özerklik taleplerine evrensel insan hakları kriterlerinin bir gereği olarak saygı duyulmalıdır. Ancak Kürt sorunu çözümün de Türkiye Cumhuriyeti yetkilileri ile kamuoyunun da haberdar olabileceği herhangi siyasal ve demokratik bir talep resmi olarak iletilmemiştir veya şifai olarak iletilmiş ise de karşılık bulmamıştır. Dünya genelinde silahlı mücadele sadece toprak(coğrafya ) için yapılmaktadır. Özerklik gibi demokratik taleplerin çözümü sistem içinde parlamentoda Demokrasi kuralları içinde yapılmaktadır.Hem parlamento hem silahlı mücadele birbirlerini red eden bir düşünsel ve fiziksel mücadelenin adıdır.

Barış ve demokrasinin ülkemizde hayata geçmesi için.

Kürt halkının demokratik taleplerine bir isim koymak gerekiyor. Anadilde eğitim kimlik, kültürel haklar bütün ülke için, öz savunma gücü olmadan, Demokratik bir ülke savunması ile beraber ortak bir güvenlik zemini oluşturulmaya çalışılmalıdır. İspanya’nın BASK özerk sistemine benzer bir yapılanma ile beraber tüm ülkede eyalet sistemine gidilmelidir.
Abdullah Öcalan’ın cezaevi şartlarını iyileştirilmesi kendisine iletişim ve diyalog imkanı sağlanmalıdır.
PKK’nin silahları ile beraber topyekun ülkeyi terk etmesi sağlanmalıdır.
Oluşacak ara bulucu heyetinde yer alacak kişilerin siyasi parti kurmayları yerine devletin ve PKK’nin güven duyduğu şahsiyetler, Kürt halkı ve Türk halkını temsil eden kanaat önderlerinden oluşmalıdır.
Bu taleplerin süreç içinde hayata geçmesi ile beraber tüm siyasi şahsiyetleri kapsayan bir genel af’ın hayata geçirilmesi sağlanmalıdır.
Af ile beraber ülkeye dönüş yapacak olan örgütsel yapıda yer alan kişilerin günlük yaşama entegre olmaları sağlanmalıdır.

Bu taleplerin hayata geçmeye çalışılması amacı ile Türkiye Cumhuriyeti Devleti Kürt Halkı ve diğer azınlıklar arasında ülkemizde herkesin barış ve demokrasi içinde kardeş olarak aynı sınırlar için de tek ülke ,tek devlet ve tek bayrakla yaşamalarını sürdürebilmesi için siyasi ve vicdani olarak her nevi göreve hazır olduğumuzu beyan ve taahhüt ediyoruz.
Cemil AYDOĞAN Mezopotamya Gazeteciler Başkanı

GSM:0532 232 44 83
MARDİN

Haci Bozkurt
Komagene Gazeteciler Cemiyeti
Başkanı
ADIYAMAN
GSM:0505 356 22 45

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir