ÇİFTÇİLERDEN DEDAŞ’A UYARI

Suruç’lu çiftçiler her gün 6 ile 7 saat arasında köylerden uygulanan elektrik kesintilerini, Ziraat Odası başkanlığı öncülüğünde Atatürk Alanında yaptıkları basın açıklamasıyla DEDAŞ’ı protesto ettiler. Ziraat Odasında bir araya gelen çiftçiler, elektirk kesintileri yüzünde pamuklarının kuruduğunu, Dedaş’ın suruç ilçesinde görevini kötüye kullnadıklarını dile getiriken, Ziraat Odası Başkanı Ayhan Kılıç, Çiftçilerimizle birlikte sesiz bir basın açıklmasıyla birlikte demokratik hakkımızı kullanıyoruz. burdan DEDAŞ yetkililerine sesleniyoruz, demokratik talebimi dikkate alınması bir daha ki eylemlerimiz farkıl olacaktır. dedi.
Çiftçilerin yanı sıra köy muhtarlarının da katıldığı basın açıklmasında Ziraat Odası Başkanı Ayhan Kılıç: Günümüz koşullarında elektrik kullanım halkı temel bir insan ihtiyacı olduğundan ve temel ihtiyaçları kısıtlayıcı herhangi bir tasarrufun temel insan haklarına aykırılık teşkil ettiği gerek uluslar arası sözleşmeler ve yasal düzenlemeler ile teminet altına alınan bu temel haklara aykırı hareket eden hareket eden kişiler hakkında bir takım yarırımların uygulanması kaçınılmazdır.
Dicle Elektrik Dağıtım A.Ş müessese müdürlüğü yetkilileri tarafından kaçak elektriğe mücadele kapsamında Suruç ilçesinde, her gün 6 ile 8 saat arasında elektrik kesintisi yapılmaktadır.Şu anda odamızda kayıtlı çiftçilerin sulama mevsimi olup elektrik kesintileri nedeniyle çiftçilerimiz mağdur olmaktadır.Tarım ülkemizin başlıca gelirlerinin başında gelmektedir.Yasal olmayan gerekçelerle ilçemizde elektrik kesintisinin ilimizin ve ülkemizin gelir kaynaklarına büyük zarar verilmesine sebebiyet vermektedir.
Öte yandan elektrik kesintisine gidilmesinin sesebi kaçak elektriğe mücadele olarak açıklanmaktadır.Uygulama yasalarla ve hakkaniyetine bağdaşmadığı gibi elektriği kaçak
kullanmayan kişilerinde cezalandırılması sonucu çıkmaktadır.Elektriği kaçak kullanmayan kişilerde bu haksız uygulamadan etkilenmektedir.Şu anda çiftçilerin sulama mevsimi olup elektrik kesintileri nedeniyle çiftçilerin ürünleri tarlada kurumaktadır.

Kaçak elektrikle mücadele kapsamında her gün haksız olarak elektrik kesintinin yapılması nedeniyle ziraat odasının üyeleri olan çiftçilerin mağduriyetlerine neden olmakta ve telafisi zor olan zararlar meydana gelmektedir.

Dicle Elektrik Dağıtım A.Ş müessese müdürlüğü yetkilileri tarafında yasalara aykırı olarak suruç ilçesinde usulsüz elektrik kesintisi nedeniyle sözlü ve yazılı müracaatlarımıza cevap vermektedir.

Demek li buda dicle Elektrik A.Ş yetkililerin görevini kötüye kullanma anlamına gelmektedir.

Madem bu elektrik kesintisi uygulama vardı.Yetkililer tarafından mevsim başında çiftçiler neden sözlüve yazılı olarak uyarılmamıştır.Çiftçiler uyarılmış olsalardı kendileri bu elektrik kesintilerine göre ayarlaya bilirlerdi. dedi. grup olaysız bir şekilde dağıldılar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir