CİGERCİLERİN SAHUR MESAİSİ

Ramazan ayının girmesi ile birlikte zenginleşen iftar sofralarında ciğer kebabı da önemli bir yere sahip
Damak zevkine düşkün olanlar tarafından değişik şekillerde hazırlanan ciğer yemekleri iftar sofralarını süslerken, maharetli ustalar da yaptıkları ciğer kebabı ile müşterilerin taleplerini karşılamaya çalışıyor.
İlçemizin değişik semtlerinde bulunan lokantalarda, yoğun bir Ramazan mesaisi yapan ciğerci ustaları, iftarın yanı sıra sahurda da çalışarak, müşterilerine en iyi hizmeti vermeye çalışıyor.
on şişi 5 TL’den satışa sunulan ve kırmızı ete göre ucuz olduğu için daha çok dar gelirlilerin tercih ettiği ciğere, Ramazan ayı ile birlikte toplumun her kesiminde büyük ilgi gösterildiği gözleniyor.
Ramazan ayı ile birlikte, bir taraftan ev hanımları ciğer ile değişik yemekler yaparken, diğer taraftan da maharetli ciğer kebapçıları müşterilerine en lezzetli kebabı sunabilmek için adeta birbirleri ile yarış ediyor.
Halk arasında Ramazan ayında ‘ciğer yiyen, ciğer ateşi görmez’ şeklindeki yaygın inanış da ciğer tüketimini önemli ölçüde arttırıyor.
İlçe Merkezinde Ciğer satışı yapan Ciğerci Necati Ramazan ayı ile birlikte yoğun talep gören ciğerde bir sıkıntı olmadığını, hem vatandaşların, hem de lokantaların ciğer ihtiyacının İlçemizde karşılanabildiğini söyledi.
”Kesimi yapılan hayvanların etleri bir çok ile gönderiliyor. Bu hayvanların başta ciğerleri olmak üzere tüm sakatatları kentimizde kalıyor. Bu nedenle, yılın her ayında, içinde bulunduğumuz Ramazan ayı da dahil olmak üzere ciğer ihtiyacımızı rahatlıkla karşılayabiliyoruz. Özelikle Ramazan ayına girmesiyle birlikte sahur’da çiğer tüketimimiz daha da artmış bulunmaktadır. dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir