Dicle Elektrik’in Arama Kurtarma Ekibi DAK, AFAD’dan Akredite Oldu

Dicle Elektrik’in Arama Kurtarma Ekibi DAK, AFAD’dan Akredite Oldu

Sürdürülebilirlik ve çevre odaklı çalışmalarıyla Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde elektrik dağıtım hizmeti veren Dicle Elektrik’in arama kurma ekibi DAK, AFAD’dan akreditasyon belgesi aldı. Özellikle geçtiğimiz Şubat ayında yaşanan deprem felaketiyle birlikte alanda aktif görev alarak hayati çalışmalara katılan DAK ekibi, AFAD tarafından yapılan akreditasyon sınavında başarılı bir sonuç alarak tüm EDAŞ’lar arasında akredite edilen ikinci ekip oldu.

Dicle Elektrik bünyesinde yer alan arama kurtarma ekibi Dicle Arama Kurtarma (DAK) ile başarılı çalışmalara imza atmaya devam ediyor. Gönüllü çalışanlarından oluşan Dicle DAK ekibi, son olarak AFAD’ın akreditasyon sürecine dahil oldu. AFAD’ın akreditasyon sınavını başarıyla tamamlayan ekip, 21 elektrik dağıtım şirketi arasında AFAD’dan akreditasyon alan ikinci ekip olarak çalışmalarını taçlandırdı.

2023 yılının başında olası afet durumlarında faaliyet gösterebilmek adına kurulan DAK, 6 Şubat’ta gerçekleşen Kahramanmaraş merkezli deprem felaketinde büyük bir sınav verdi. AFAD’ın koordinasyonuyla, Diyarbakır başta olmak üzere Adıyaman, Kahramanmaraş ve Hatay’da arama-kurtarma faaliyetlerine katılan 25 kişilik DAK ekibi, çok sayıda arama kurtarma çalışmasında etkin rol oynadı. Ekip, depremin ardından eğitimlerine devam ederek AFAD Başkanlığın Kentsel Arama Kurtarma Akreditasyon Belgesi için başvuruda bulundu.

Ulusal akreditasyon kazandı

Birçok farklı departmanda çalışan personelin bulunduğu DAK ekibi, AFAD uzmanları tarafından çeşitli kriterler üzerinden denetlendi. Olası afet bölgelerinde koordinatlara nasıl ulaşılacağı, üs kurma, intikal yöntemleri, afet alanında davranış, ilk yardım, personel araç ve alan güvenliğini sağlama, telsizle haberleşme, enkaza girme ve enkaz kaldırma faaliyetlerini kapsayan denetim sürecinden başarıyla geçen DAK, ulusal akreditasyon kazandı.

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Dicle Elektrik Genel Müdür Yardımcısı Nedim Tüzün, başarılarından dolayı DAK ekibini tebrik ederek, ekibin sektörde AFAD’dan akreditasyon alan ikinci ekip olduklarını vurguladı. Tüzün, “DAK ekibinin deprem felaketinde gösterdiği üstün çaba, zaten büyük bir başarıydı. Umarız başka bir afetle karşılaşmayız ancak olası bir durumda, DAK ekibimizin azim ve başarısıyla önemli katkılar sunacağına inancım tam. Bu süreçte gönüllü olarak görev alan tüm çalışma arkadaşlarımıza teşekkür ediyor ve başarılarının devamını diliyorum” diye konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir