Gazeteciler Konfederasyonu Ankara’da toplandı

Gazeteciler Konfederasyonu (GK) Yönetim Kurulu Ankara’da toplandı.

Türk Basının en üst kuruluşu olan Gazeteciler Konfederasyonu Yönetim Kurulu, Genel Başkan Nuri Kolaylı başkanlığında Ankara’da olağan toplantısını gerçekleştirdi. Toplantıda birçok önemli gündem maddesi tartışılarak karara bağlandı.

GK Yönetim Kurulu toplantısına Marmara Gazeteciler Federasyonu ve Gazeteciler Konfederasyonu Genel Başkanı Nuri Kolaylı, Genel Başkan Vekili ve Doğu Anadolu Gazeteciler Federasyonu Genel Başkanı Feridun Fazıl Özsöy, Genel Başkan Yardımcıları Sefa Özdemir, Akdeniz Gazeteciler Federasyonu Genel Başkanı Mevlüt Yeni, İç Anadolu Gazeteciler Federasyonu Genel Başkanı Adem Alemdar, Medya İhtisas Gazetecileri Federasyonu Genel Başkanı Kenan Macit, GK Saymanı Karadeniz Gazeteciler Federasyonu Genel Başkanı Turgut Özdemir, Genel Sekreter Ergun Ata, Genel Koordinatörler Rıza Özel, Celal Çevirgen, Bülent Öztürk, Yönetim Kurulu Üyeleri Güney Doğu Anadolu Gazeteciler Federasyonu Genel Başkanı Mehmet Talat Akay, Ahmet Yetişen, İhsan Tunçoğlu, Mehmet Çelik, Osman Hakan Kiracı, Cengiz Selci, Mehmet Ergün, Ali Cihangir ve Denetim Kurulu Üyesi Sinan Tunç katıldı.

Türk basınının yeniden yapılanması çalışmaları başlatıldı

Yoğun bir gündem maddesiyle toplanan Gazeteciler Konfederasyonu Yönetim Kurulu, özellikle Türk basınının yeniden yapılanması konusunda başlatılan ‘kanun tasarısı’ taslağı çalışmaları hakkında değerlendirmelerde bulundu.

Amaç; çalışanların haklarının korunması

Medyanın, kendi otokontrolünü sağlaması ve bu alanda yaşatılan olumsuzlukların ortadan kaldırılması için, basının özgürlük hakkına dokunmadan yasalarda gerekli düzenlemelerin yapılması gerektiğini söyleyen Gazeteciler Konfederasyonu Genel Başkanı Nuri Kolaylı, “Bu konuda tüm Federasyon Başkanlarımız, Cemiyet Başkanlarımız ve delegelerimizle yoğun bir paylaşım ortamı sürdürüyoruz. Amacımız, basın kuruluşlarının ve çalışanlarının haklarının korunması ve basına yönelik seviyesiz girişimlerin yasalarla önlenmesidir. En kısa zamanda hazırlattığımız yasa taslağını ilgili kuruluşlara ulaştıracağız ve takipçisi olacağız” dedi.

GK’nun Türkiye’yi kapsaması hedeflendi

Toplantıda, Gazeteciler Konfederasyonunun önümüzdeki dönemde gerçekleştireceği kısa ve uzun vadeli hedeflerine ilişkin detaylar da görüşüldü. İkinci Başkanlar Kurulu toplantısının, Siirt’te yapılan ilk toplantıda olduğu gibi yine geniş bir katılımla yapılması kararlaştırılan GK Yönetim Kurulunda, 75 ilde teşkilatlanan Gazeteciler Konfederasyonunda, teşkilatlanmanın son birkaç ilde de tamamlanarak yılsonuna kadar tüm Türkiye’yi kapsaması hedeflendi.

Avrupa Birliği Projeleri ile ‘Yerel Basın güçlendirilecek

‘Avrupa Birliği Projeleri’ ile ‘Yerel Basını Güçlendirme’ çalışmalarının tartışılarak belli bir takvime bağlandığı Gazeteciler Konfederasyonu Yönetim Kurulu toplantısında, bir sonraki Yönetim Kurulu toplantısının bir ay içerisinde yapılarak çalışmaların değerlendirilmesine karar verildi.

Ulaştırma ve Denizcilik Bakanını ziyaret

Toplantı sonrasında; Gazeteciler Konfederasyonu Yönetim Kurulu Başkan ve üyeleriyle birlikte Ulaştırma ve Denizcilik Bakanı Lütfi Elvan’ı makamında ziyarete ederek görüştük. Televizyonlar ve yazılı yerel medya problemlerini paylaştık. Basın kartlarının indirim kapsamının genişletilmesini kendilerine ilettik.

Gazeteciler Konfederasyonu olarak Ulaştırma Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Hamdi Yıldırım’ı da makamında ziyaret ettik.

Gençlik Spor Genel Müdürünü ziyaret

Daha sonra Spor Genel Müdürü Mehmet Baykan ile de, medya-spor dayanışmasının geliştirilmesi noktasında mutabakata vardık.

MIGFED Genel Başkanı Kenan Macit’in ikramı ile günü tamamladık.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir