Gazetecilerden Yeyin ve Güyüç’e ziyaret

Gazeteciler Birliğinden Yeyin’e ziyaret

Gazetecilerden Yeyin ve Güyüç’e ziyaret

Şanlıurfa Gazeteciler Birliği Başkan Yardımcısı Mehmet Talat Akay ve Birlik Genel Sekreteri Müslüm Abacıoğlu, Siverek tarihinde ilk defa bir bayan Belediye Başkan Vekili olarak Siverek tarihine geçen Nezahat Yeyin’i makamında ziyaret ederek çalışmalarında başarılar dileğinde bulundular ve basın olarak her zaman insanlarımızın, il ve ilçemizin yararına olacak her çalışmada destek olmaya devam edecekleri mesajını verdiler. Daha sonra da İrfan Gazetesini ziyaret ederek fikir alış verişinde bulundular.

Siverek tarihinde ilk defa, bir bayan Belediye Başkan Vekili

Siverek Belediye Başkanı Resul Yılmaz, temaslarda bulunmak üzere gittiği Ankara ziyareti dolayısıyla görevini belediye meclis üyesi Nezahat Yeyin’e teslim etti. Belediye Başkan Vekili Yeyin böylelikle Siverek tarihinde ilk defa belediyenin bir bayan tarafından yönetilmesine imza attı. Şanlıurfa’nın en büyük ilçelerinden biri ve 1926 yılına kadar il olan ve halen mevcut 38 ilden büyük olan Siverek ilçesi tarihinde ilk kez bir bayan Belediye Başkanlık makamına oturarak belediyeyi yönetiyor.

Yeyin’e başarılar dilediler

Nezahat Yeyin’in Belediye Başkanlığına vekalet etmesi nedeniyle makamına giderek Şanlıurfa Gazeteciler Birliği Başkanı Veysel Polat’ın da selamlarını ileten Güneydoğu Anadolu Gazeteciler Federasyonu Başkanı ve aynı zamanda Şanlıurfa Gazeteciler Birliği Başkan Yardımcısı olan Mehmet Talat Akay ve Federasyon ve Birlik Genel Sekreteri Müslüm Abacıoğlu hayırlı olsun dileklerinde bulunarak çalışmalarında başarılar dilediler.

Siverek tarihinde ilk defa bir bayan Belediye Başkan Vekilinin Siverek gibi büyük bir ilçeyi yönetmesinden duydukları memnuniyeti dile getiren Şanlıurfa Gazeteciler Birliği Başkan Yardımcısı Mehmet Talat Akay, “Siverek 38 ilden büyük olması itibariyle önemli bir merkez ve ilk kez bir bayanın belediye başkanlığına vekalet etmesi bizi mutlu etti. Bu gelişme Siverekli bayanlar açısından önem taşıyor, bayanlarımıza bu imkanı sağlayan Belediye Başkanımıza teşekkür ediyorum” dedi.

Milletvekili Gülpınar ve Başkan Resul’a teşekkür

Kendisinin Siverek ilçesinde 15 yıldır beyaz eşya ticareti ile uğraştığını belirten Belediye Başkan Vekili Nezahat Yeyin de, Güneydoğu Gazeteciler Federasyon Başkanı Akay ile beraberindekilerin ziyaretinden duyduğu memnuniyeti dile getirerek kendisine ve Siverekli diğer bayanların siyasete girmelerine olanak sağlayan başta Milletvekili Mehmet Kasım Gülpınar ile Belediye Başkanı Avukat Resul Yılmaz’a Siverekli bayanlar adına teşekkür ettiğini söyledi.

Başkan Vekili bayan Yeyin, Belediye Başkanı Resul Yılmaz’ın ilçe dışına gittiğinde sırayla Belediye Meclis üyelerini Vekaleten bıraktığını belirtti.

Ziyaret sırasında Şanlıurfa Gazeteciler birliği üyesi ve Siverek Belediyesi Basın Halkla İlişkiler Sorumlusu Şükrü Dolaş da hazır bulundu.

İrfan Gazetesine ziyaret

Daha sonra Siverek ilçesinin ilk yerel gazetesi olan Atatürk dönemi gazetesi olduğu bilinen İrfan Gazetesini ziyaret eden Şanlıurfa Gazeteciler Birliği Başkan Yardımcısı Akay ve Genel Sekreter Abacıoğlu, gazete sahibi Mehmet Güyüç ile bir süre gazetecilik ve resmi ilanlar konusunda fikir alış verişinde bulundular.

Yerel ilanın başka yerlerde yayınlanması doğru değil

İlçedeki 3 gazete sayısının 2’ye düştüğünü ancak 3 ortaklı olduklarını belirten Güyüç, ilçe ilanlarının zaman zaman ilçe dışındaki gazetelerde de yayınlanması nedeniyle mağdur edildiklerini dile getirdi ve bu durumun düzeltilmesi konusunda Şanlıurfa Gazeteciler Birliği Başkanı Veysel Polat ve Güneydoğu Gazeteciler Federasyonunu Başkanı M.Talat Akay’ın Basın İlan Kurumu (BİK) ile bu konuları ayrıntılı olarak görüşüp destek olmalarını istedi.

Yerel gazetelerin sorunlarını illettik

Mehmet Talat Akay ise, geçtiğimiz ay sonunda Ankara, Erzurum, Bingöl, Bartın gibi illerde basın çalıştayları yapıldığını belirterek, “Bu çalıştaylarda gerek BİK yöneticilerine ve gerekse BYEGM yetkililerine yerel gazetelerin sorunlarını illettik. Sorunlar arasında resmi ilanların yerel dışında ulusal gazetelerde yayınlandığını hatırlatıp, yayınlanmasına karşı çıkmadıklarını ancak aynı ilanın mutlaka yerel gazetelere de verilmesi gerektiğini savunduk. Basın yasasında yapılacak yeni bir düzenlemeyle bazı iyileştirmeler olacağı kanaatindeyiz” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir