Hafta Sonu Kursları

2014-2015 Eğitim-Öğretim yılında Milli Eğitim Bakanlığımız yeni bir uygulama başlattı.
Hükümetimizin özel dershanelere karşı almış olduğu kesin tavır ve buna paralel olarak Milli Eğitim Bakanlığımızın hafta sonu kurslarıyla yapmış olduğu düzenlemeler veliler ve öğrenciler için bir velinimettir.
Bu kurslar eskiden Halk Eğitim Merkezi bünyesinde açılıyordu. Planlaması, çalışması ve denetimi Milli Eğitim Müdürlüğünün bu birimi tarafından yapılmaktaydı.
Yeni uygulamayla hafta sonu kursları direk İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünün planlaması ve denetiminde okul müdürlükleri bünyesinde açıldı.
Daha önceki yazılarımda değindiğim dershaneler bir sektör halini almıştı.
Kapitalist düşünceyle kurulan bu kurumlar az masraf çok kâr amacıyla çalıştığından bir çok sakıncaları da bünyesinde taşımaktaydı.
En başta anayasamızın ”Eğitimde Eşitlik” ilkesiyle çakışmaktaydı. Maddi gücü olan veli çocuğunu dershaneye gönderebiliyor, yoksul kesim ise gönderemiyordu.
Dershane yönetimleri daha az masraf zihniyetiyle ucuz öğretmen çalıştırma arayışındaydı.
Yeni hafta sonu kursları yönergesinin yürürlüğe girmesiyle Milli Eğitim Bakanlığı bünyesinde çalışan kadrolu öğretmenlerimizin de dışarıda kaçak olarak dershanelerde çalışması ve özel ders arayışının önüne geçilmiş oldu.
Başka okullarda çalışan yönetici ve öğretmen arkadaşlarımıza yararlı olabileceğini düşünerek okulumuzdaki bu kurslarla ilgili uygulamalar hakkında bilgi vermek istiyorum.
Okulumuzun bulunduğu bölge ilçenin kenar mahalle bölgesi olduğundan ve öğrencilerimizin ailelerinin genellikle mevsimlik işçi aile çocukları olduğundan okula ekim ayı sonunda gelmekte, nisan ayı sonunda ise tekrar çalışmaya gitmektedirler. Eğitimdeki bu zaman kaybının öğrenci lehine telafi edilmesi ve eksikliklerin giderilmesi çok zorunlu olduğundan üçüncü yıldır okulumuzda bu kurslar açılmakta.
Okulumuzda üç çeşit kurs açıldı.
A- 8.Sınıflara yönelik TEOG kursu: (Türkçe, Matematik, Fen ve Teknoloji, İngilizce, Sosyal Bilgiler ve Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersi) Bu kursa tüm 8.sınıf öğrencileri katılabilmektedir.
B- 5, 6, 7.Sınıflara yönelik ”Yetiştirme Kursu” : (Türkçe, Matematik, Fen ve Teknoloji, Sosyal Bilgiler, İngilizce) Bu kursa kurs almak isteyen çalışkan öğrencilerin yanında eğitime geç katılan mevsimlik işçi aile çocukları katılabilmekte.
C- 5, 6, 7 ve 8.Sınıflarda okuyan ”okuma yazması zayıf” öğrencilere yönelik ”Türkçe Okuma Yazma Kursu”
Kurslarımız okulumuz öğrencilerine ve kurs açmayan diğer okul öğrencilerine hizmet vermektedir.
Bu kurslar ücretsiz ve gönüllülük esasına dayandığından katı disiplin kuralları uygulanmaktadır. (devamsızlık, geç kalma, yaramazlık)
Bu kursların planlaması yapılırken öğretmen arkadaşlarımdan büyük bir özveri jesti gördüm. Tüm öğretmen arkadaşlarıma buradan teşekkürlerimi sunuyorum.
Unutmayalım ki ülkemizin ve özellikle bölgemizin çağdaş uygarlık düzeyine ulaşabilmesi ve halkımızın yoksulluktan kurtulması ancak ve ancak eğitimle mümkündür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir