MULULUĞUN SIRRI

MULULUĞUN SIRRI

Mutluluk canlıların hayata pozitif bakmalarını sağlayan bir histir. Ana kaynağı sevgiden geçer. Etrafımızdaki insanlara baktığımızda sahte gülümsemenin her yerde olduğunu görürüz. Yaşama enerjimiz gün geçtikçe kayboluyor. Mutluluk yaşama verdiğimiz olumlu tepkinin duygusudur. Mutluluk yaşamı farklı bir bilinç boyutunda algılamaktadır. Bu da farklı gözle bakmayı, farklı algılamayı, farklı hissedebilmeyi gerektirir. Mutluluk zihin ve yüreğin birbirine odaklanmasıdır. Sizi mutlu ya da mutsuz yapan şey kendinize ve yaşama bakış açınızdır.

Kimine göre mutluluk çok para kazanmak, kimine göre devlet memuru olarak atanmak, kimine göre sevdiğine kavuşmak gibi bu örnekler böyle devam eder gider. Mutluluğun kaynağı hep elde etmek, ulaşmak, sahip olmakla ilintili. Elde edilemeyenler yada kaybedenler mutluluğu olumsuz yöne etkiliyor. Bir çocuğun kedisini kaybetmesi, bir gencin sevgilisinden ayrılması, hane reisinin borç batağında geçim sıkıntısıyla boğuşması gibi saysız örmek yaşam enerjimizi düşürüyor.

        “Mutluluk, istediğiniz şeyi elde etmek değil, elinizde olanı sevmektir.” –Unknown.  “Mutluluk”, hepimizin hayat boyu peşinde koştuğu, çoğu kişinin de ulaşabileceğine maalesef inanmadığı bir kavram. Aslında “mutluluk” kavramına olan bakış açınızı değiştirdiğinizde hayatınızdaki pozitif değişiklikleri fark edebilir, bu değişikliklere odaklanarak sürdürülebilir mutluluğun kapılarını aralayabilirsiniz. Mutlu olmak sandığınızdan daha kolay, yeter ki ona ulaşmak için adım atın. Attığınız adımlar ilk başta küçük gibi görünebilir, ne var ki bu adımlar bir araya geldiğinde mutluğa giden yolu inşa edecek. Mutluluğu uzaklarda görmek yerine, yaşadığınız andaki güzellikleri görmeye çalışın. Böylelikle ulaşamayacağınıza inandığınız bir hayalin peşinde koşmak yerine, içinde bulunduğunuz anın tadını çıkarabilirsiniz.

“Meseleleri mesele etmezseniz ortada mesele kalmaz…” Süleyman Demirel. Umursamaz olmak, gamsız olmak mutsuzluğu önler, saçlarınıza düşen ak sayısını azaltır. Her şeyi olacağına bırakmak “Allah var gam yok” demek ve tam teslimiyetle elimizdekiyle yetinmek mutluluğun sırrıdır. Bu söylediklerimi yapmak zor ama tek formüllüde budur. Allah’a ısmarladık, hoşça kalın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir