Sanatçı Ferhat Tunç, Kobani sınır nöbetinde

Sanatçı Ferhat Tunç, Kobanê’ye insanı yardım koridorunun açılmasını isteyerek, DAİŞ’e AKP hükümetinden aldığı yardım nedeniyle Kobanê’ye saldırdığını dile getirdi. Fransızlar tarafından kurulan Kürdistan Dostluk ve Dayanışma Derneği üyesi 5 kişilik heyet de Kobanêliler dayanışma amacıyla Suruç’a geldi.

Sanatçı Ferhat Tunç, dayanışma amacıyla geldiği Mahaser köyünde, DAİŞ çetelerinin Kobanê’ye saldırmasını ve Kobanê’ye insanı koridorunun açılmasın ilişkin açıklamalarda bulundu. Kobanê’ye dönük DAİŞ tehdidinin devam ettiğini söyleyen Tunç, hala Kobanê’de bomba ve silah seslerinin duyduklarını Her gün Kobanê’de değerli kişilerin yaşamını yitirdiğini belirten Tunç, “Geçenlerde Dersimli bir yoldaşımızı daha kaybettik. Beselerin, Zarifelerin ve Seyit Rızaların torunu, Sakine Cansızların yoldaşı Sibel yoldaşımızı kaybettik. Şahadeti hepimiz üzdü ama 94 günlük direniş sürecinde yüzlerce gencimiz şehit düştü. Bu görkemli direniş sürecinde, Sibel’in, Necat’ın, Kader’in, Serkan’ın, Arin Mirxan’ın şahsında şehit bütün kardeşlerimizi saygıyla anıyoruz” dedi.

‘DAİŞ SADECE KÜRTLERE KARŞI BİR TEHDİT DEĞİL’

Kobanê üzerindeki hesapların hala bitmediğini belirten Tunç, “Uzun süredir Kobanê yaşanan vahşete karşı insanı koridor açılmasını isteniyor. Kobanê’de yaşam mücadelesi veren binlerce kişi için acilen insanı koridorun açılması gerekiyor. AKP hükümeti şuana kadar bir adım atmış değil. Sınırların bir anlamı kalmamıştır. Bir an önce insanı yardım koridoru açılmalıdır” dedi. Çetelerin hala Kobanê’ye saldırmasının nedenlerinden biri de AKP hükümeti çetelere verdiği destekten kaynaklandığını söyleyen Tunç, “Türk devletinin Kobanê olan düşmanca tutumu nedeniyle çeteler hala Kobanê’ye saldırıyor. Bu düşmanlık sadece Kobanê’ye değil Kürt halkının kazanımlarına karşı bir düşmanlıktır” dedi. Tunç budan sonra sınırda olacağını söyleyerek, DAİŞ sadece Kürtler karşı bir tehdit olmadığını, insanlığa karşı bir tehdit olduğunu dile getirildi.

Öte yandan Fransızlar tarafından dostluk amacıyla kurulan Kürdistan Dostluk ve Dayanışma Derneği üyesi 5 kişilik heyet, DAİŞ çetelerini saldırısı nedeniyle topraklarından göç eden Kobanêlilerle dayanıma amacıyla Urfa’nın Suruç ilçesine geldi. Amara Kültür Derneği’nde Kobanêlilerle ilgili bilgi alan heyet, ardından Mahser ve Mısanyter köylerinde nöbet tutan direnişçileri ziyaret etti. Kürdistan Dostluk ve Dayanışma Derneği Başkanı Sylvie Jan, iki gün Suruç’ta kalacaklarını ve Kobanêlilerle görüşeceklerin dile getirdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir