ŞANLIURFA İL MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜNDE İHALE DEPREMİ

Şanlıurfa İl Milli Eğitimde İhale Depremi Şanlıurfa İlçeleri ve Bazı Merkez Gazeteleri Şanlıurfa Gazeteciler Derneği Mehmet Kamil Güler başkanlığında Şanlıurfa Milli Eğitim Müdürün İlçe Milli Eğitim Müdürlüklerine geçen sene yapıldığı dayatmayı engellemek için İl Milli Eğitim Müdürü ile görüştüler.

Sonuna Kadar Hakkımızı Arayacağız

17 Mayıs 2014 saat 15:00 te randevu alan gazeteciler Önce öğretmen evinde saat 14: 00 de buluşup konuyu değerlendirdiler. Şanlıurfa Gazeteciler Derneği Başkanı Mehmet Kamil Güler Öğretmen evinde yaptığı konuşmasında; Sadece gazetecilik için uğraşan bir kuruluşuz. Şanlıurfa Gazeteciler Derneği olarak elimizden geldiği kadar meslektaşlarımızın yanında olmaya çalışıyoruz. Özellikle bölgemizde gazetecilerin gelir kaynağı sadece resmi ilan olduğunu önemine vurgu yapan Başkan Güler, “Bazı daire amirliklerinin sırf gazeteye ilan vermemek için “pirince giderken evdeki bulgurdan olmak”. Mantığıyla hareket ediyorlar. Şanlıurfa Gazeteciler Derneği olarak, bu tip olaylara müsaade etmeyiz ve sonuna kadar hakkımızı arayacağız” mesajını verdi. Talimatlar kaldırılsın Daha sonra Şanlıurfa İl Milli Eğitim Müdürünün makamına geçen Şanlıurfa İlçe gazeteleri ve bazı merkez gazeteleri adına Şanlıurfa Gazeteciler Dernek Başkanı Mehmet Kamil Güler’in yaptığı konuşmada; Geçen sene taşıma ilanlarının kısmı teklif usulüyle yapılması için tüm İlçe Milli Eğitim Müdürlüklerine gönderdiğiniz talimatları kaldırılmasını istedi.,

İl Milli Eğitim Müdürü Metin İLCİ ise biz bunu zamandan tasarruf etmek için yaptığını söyledi. Ancak Gazeteciler buna tepki göstererek KİK kanununa göre parasal miktar eşik değerlerin üstünde olduğu için ihale zamanı 45 güne kadar çıkabileceğini ifade ederek aksine daha çok zaman harcadığını söylendi. İlci ise böyle tek ihale ile yapmakla daha kısa sürede ihale işlemleri bitiriyoruz iddia etmişti ancak bunun da böyle olmadığını geçen sene sadece merkezdeki ihalelerini 2 ay boyunca sonuçlanmamışlardır, denildi.

Türkiye’nin En Büyük Taşıma İhaleleri Urfa’da

Geçen yıl taşıma ihaleleri hakkında bilgi veren İlci; Şanlıurfa da yaklaşık 279 merkezli taşıma ihalesi yapılıyor. Bunların Şanlıurfa merkezde 63 ihaleyi tek ihaleyle ve diğer İlçelerde ise her ilçede tek ihale olmak şartıyla yapıldığını ve yaklaşık 35-40 milyon lira para harcadığını ifade ederek, Türkiyenin en büyük taşıma ihaleleri Urfa da olduğunu belirtti. Bu Uygulamayla Rekabet Ortamı Yok Ediliyor Gazeteciler ise “Eğer İl Milli Eğitim Müdürün İlçe Milli Eğitim Müdürlüklerine dayattığı Kısmı teklif bendiyle yaparsa KİK kanuna göre İlan metni sadece EKAP’ta yayınlanır bu da şu demektir. Yani Urfa halkı yaklaşık 35-40 milyon Lirayla(Eski Parayla 35-40 trilyon )yapılan ihaleyi gazetede görmemiş olacak bu da rekabet ortamını yok ediyor demektir. Şeklinde ifade ettiler. Daha sonra İlci” Bu konuyu araştıracağını mümkünse bu talimatı kaldıracağını ifade ederek gazetecilerle beraber fotoğraf çektikten sonra makam odasından ayrıldılar. Ziyaretin ardında dışarıda gazetecilerin yaptığı değerlendirme konuşmasında ise biz bu işin peşini bırakmayacağımızı bizimde kendine göre planlarımız olduğunu gerekirse tüm hukuki yollarına başvuracağını ifade ettiler. Gazeteciler ise” İl Milli Eğitim Müdürü Metin İLCİ İlçe Milli Eğitim Müdürlüklerine dayatması niçindir? Kimlere hizmet etmeye çalışıyor? Bu dayatmayla İhaleleri yerel gazetelerden yayınlanmama suretiyle İhaleleri kimden saklıyor ve Kime peşkeş çekiyor? Mademki Devlet için yaptığını iddia ettiğini söylüyorsa, Geçen sene yaptığı bu dayatmayla devleti ne kadar kara sokmuştur? Ve en önemlisi kendi yetkini neden aşıyor?” Şeklindeki Urfa halkının kafasında soru işareti kalacaktır,denildi. Gazeteciler ise İl Milli Eğitimden bu soruların cevabını kamuoyuna paylaşılmasını beklemekteyiz, denildi. Güler verdiği birlik mesajında ise bundan sonra ayda bir toplanıp değerlendirme toplantısı yapılarak birliğimizi pekiştireceğiz. Böylece halkımıza yapılan haksızlıkları önlemek için hep beraber tüm hukuki yollarla halkımıza öncülük edeceğini, söyledi. Gazetecilerin beraber çektikleri hatıra fotoğrafından sonra vedalaşıp ayrıldılar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir