SURUÇ FEN LİSESİ TÜBİTAK’TA YENİDEN BİR BAŞARIYA İMZA ATTI.

Okulumuz Tübitak – 2016 liseler arası proje yarışmasında Şanlıurfa ilini Biyoloji dalında DİŞ FIRÇAMI SEVİYORUM adlı proje ile Malatya’da bölgeler arası proje yarışmasında Ankara final yarışması için ilimizi temsil edecektir. Projenin hazırlanmasında emeği geçen idareci, öğretmenler, projenin danışman öğretmeni Benian Vildan Karakaş ile öğrenciler Mine Çelik ve Merve Ülger’i tebrik eder, başarılarının devamını dilerim.
PROJENİN ADI
DİŞ FIRÇAMI SEVİYORUM
PROJENİN AMACI
Diş ve diş eti hastalıkları ülkemizde ve dünyada en önemli sağlık sorunları arasındadır. Ancak hayatı doğrudan tehdit etmediği için gereken önem verilmemektedir. Projemizin amacı, ülkemizdeki diş fırçalama oranını artırmak ve özellikle çocukların keyifli ve verimli diş fırçalamalarını sağlamaktır.
KULLANILAN YÖNTEM VE TEKNİKLER
Uzun süredir yaptığımız gözlemler sonucunda bölge halkının diş sağlığına yeterince önem vermediğini ve ailelerin yeterince bilgi sahibi olmamasının çocukların da diş fırçalama oranlarını düşürdüğünü gördük Biz de bunu ele alarak diş sağlığının önemini vurgulamak için çalışmalara başladık. Bu amaçla bir diş fırçası hazırladık. Tasarladığımız diş fırçasının çocukların dikkatini çekebilecek nitelikte olmasına önem verdik. Bu nedenle öncelikle müzik çalan bir cihazı diş fırçamızın üzerine sabitledik. Daha sonra hem cihazı kamufle etmek için hem de diş fırçamızı renklendirmek için, parlak bantlarla diş fırçamızı kapladık. Bu sayede diş fırçamız, hem görsel olarak hem de işitsel olarak çocukların dikkatini çekecek niteliklere sahip oldu.
Diş fırçalamayı sevmediğini söyleyen çocukların ailesine tasarladığımız diş fırçalarını bıraktık. Ve ailelerinden, çocuklarının günde kaç kez ve ne kadar süreyle dişlerini fırçaladıklarını not almalarını rica ettik.
SONUÇ VE TARTIŞMA
Ailelerden elde ettiğimiz veriler sonucunda çocukların % 81’inin artık diş fırçalamaya başladığı, %19’unun ise hiç diş fırçalama alışkanlığı bulunmadığı halde bu diş fırçası sayesinde dişlerini fırçalamayı denediği tespit edilmiştir.
Elde ettiğimiz verilere bakarak projemizin büyük oranda amacına ulaşmış olduğu tespit ettik. Bu sebeple tasarlamış olduğumuz diş fırçasını geliştirip, daha da zenginleştirerek çocuklardaki diş fırçalama oranını %100’ e kadar artırmayı hedeflemekteyiz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir