Suruç ilçesinde Gıda Güvenliği ve Hijyen toplantısı düzenlendi.

Suruç  ilçesinde Gıda Güvenliği ve Hijyen toplantısı düzenlendi.

Suruç İlçesi Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürlüğü’nce  Müdürlük makamında gerçekleşen toplantıya kasap, fırın  Lokanta Temsiilcileri ve Gıda Mühenisleri katılım gösterdi.
Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü  M.Murat Yahlizade  tarafından yapılan sunumda, gıda üretimi ve satışı yapan fırın, kasap ve okanta sahiplerine yönelik olarak, işletmelerdeki genel hijyen kuralları, personelin kişisel bakım ve temizliği, temiz önlük, bone ve maske kullanılması, personel soyunma odaları, lavabo ve tuvaletlerin temizliği, fiziki mekanların iyileştirilmesi, havalandırma ve aydınlatma, temizlik ve dezenfeksiyon araç ve gereçleri, depolama, kullanılan alet ve ekipmanların temizlik ve bakımları hakkında bilgiler verildi.

Kasaplara yönelik olarak, hijyen kurallarının yanında kesilecek hayvanların temininden kesimine kadar dikkate edilmesi gerekenler anlatıldı. Ayrıca, gıda işletmelerinde gerekli temizlik kurallarına, ürünlerin muhafaza koşullarına, satışa sunulan malların etiket bilgileri ve 5996 Sayılı Gıda ve Yem Kanunundaki sorumluluk ve yükümlülükler ile cezai müeyyideler hakkında bilgilendirme yapıldı.
Bilgilendirme sonrası bir değerlendirme yapılan toplanıda , “Yerel ve organik ürün satımı noktasında güzel bir üne sahip olan ilçemizin bu durumunun devam etmesi açısından her işletmenin gıda güvenliği ve hijyeni noktasında kendi durumunu her yönüyle gözden geçirmesi gerekiyor”  kararına varıldı. MEŞALE GAZETESİ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir