suruç’ ta HDP buro açılışı mitinge dönüştü

Suruç’ta miting gibi karşılama

Suruç’ta ki açılışlara HDP adayları Osman Baydemir ve Hadlê Oğur’un yanısıra HDP Urfa il eşbaşkanları Sevda Çelik Özbingöl ve Rıdvan Yavuz, DBP Urfa İl Eşbaşkanı Yasemin Kılıç ve HDP Suruç İlçe Eşbaşkanı Suphi Koçyiğit eşlik etti. İlçenin Aligor Mahallesi’nde binlerce yurttaşın adaylara ulşama çabası kısa süreli izdihama neden oldu. Burada miting havasında yapılan açılıştan sonra Suruç ilçesine geçen adaylar, trafiğin kalabalıktan tıkanmasından dolayı açılışı yapılacak seçim bürosuna kadar yürüyerek gittiler, Bu yürüyüşte binler, “Bijî serok Apo”, “Bijî berxwedana YPG/YPJ”, “Selam selam İmralı’ya bin selam” sloganlarını attı. Büronun önünde mitinge dönüşen açılışta konuşan Baydemir, “Direniş tarihini görmek isteyenler Kürtlerin tarihine baksın. Şeyh Said’den bugüne, Mele Mustafa Barzani’den bugüne, Seyid Rıza’dan bugüne, Üstad Bediüzzaman’dan bugüne, Mazlum Doğan’dan Necmettin Büyükkaya’dan Leyla, Sakine’ye, Kobani şehitlerimize kadar bu halk hiçbir zaman zulmün önünde boyun eğmemiştir. Bundan sonra da eğmeyecektir” dedi.
Sınıra dönerek konuşan Baydemir, “Sınırın öte tarafındaki kardeşlerim, şunu bilin ki, biz sınırın bu tarafındakiler size borçuluyuz. 80 yıl boyunca ne zaman devletten zulüm görsek Rojava’ya Kobani’ye, Cizire’ye, Kamışlo’ya sığındık. Şimdi sıra kuzeydedir. Sıra sınırın bu tarafındadır. Şengal’e, Kerkük’e, Mahmur’a ve Kobani’ye vahşi, insanlık dışı saldırılar oldu. Şükür ki hem Mahmur, hem Kerkük, hem Şengal hem hem de Kobani’de Kürt halkının çocukları olan HPG, YPG, YPJ ve peşmerge el ele verdiler, yürek yüreğe verdiler hem ülkeyi hem de insanlık değerlerini savundular. Birlik olduğumuzda özgürlüğün temelini atarız. Kobani destanı buna örnektir. Kobani destanında bütün Kürt güçleri tek yürek oldular ve ülkelerini savundular. İttifak özgürlüğü getirir” dedi.

‘Urfa’yı amele pazarına çevridiler’

Yıllarca bölgeler arası gelişmişlik farkını derinleştirerek, Urfa coğrafyasını bu muazzam zenginliğine rağmen neredeyse nana muhtaç eden AKP hükümetinden hesap sormanın günü geldiğini söyleyen Baydemir, “Urfa’yı Surucundan Harranına, Bireciğinden Akçakalesine kadar 48 tane ilin amele pazarına dönüştüren AKP hükümetine hesap sormanın elbette günü var. Demokrasilerde halkın mahkemesi sandıkdır. Mahkeme 7 Haziran günü kuruluyor kardeşlerim. Hakim de sizsiniz, savcı da sizsiniz, avukat da sizsiniz. Yeni bir yaşamın kapısını aralayan da yine siz olacaksınız.Değerli anneler sandığa gittiğinizde mührünüzü öyle bir basın ki Ankara’nın sağır kulakları bile duysun” dedi. Son olarak HDP’nin Kürt, Arap, Türk, Türkmen, Laz, Çerkez tüm halkların ittifakı olduğunu belirten Baydemir, “HDP çoğulculukta birliktir. HDP, ittifak etmekte hayır vardır diyenlerin yeni buluşma adresidir. Bütün bunlardan kaynaklı AKP’yi büyük bir korku sarmıştır” diyerek konuşmasını tamamladıktan sonra, barış anneleri ile birlikte büronun açılışı gerçekleştirildi.urf-26-04-15-suruc-açılış1. urf-26-04-15-suruc-açılış2 urf-26-04-15-suruc-açılış2, urf-26-04-15-suruc-açılış2,. urf-26-04-15-suruc-açılış3 urf-26-04-15-suruc-açılış3. urf-26-04-15-suruc-açılış4 urf-26-04-15-suruc-açılış4. urf-26-04-15-suruc-açılış5 urf-26-04-15-suruc-açılış5. urf-26-04-15-suruc-açılış6 urf-26-04-15-suruc-açılış6. urf-26-04-15-suruc-açılış7 urf-26-04-15-suruc-açılış7. urf-26-04-15-suruc-açılış8 urf-26-04-15-suruc-açılış8. urf-26-04-15-suruc-açılış9 urf-26-04-15-suruc-açılış, urf-26-04-15-suruc-açılış,. urf-26-04-15-suruc-açılış.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir