SURUÇ TA KAN DAVASI BARIŞ YEMEĞİYLE SON BULDU

 

 

FUAT DEMİRLİ – SURUÇ

 

Şanlıurfa’nın Suruç İlçesİ  Denizbacı (75. Yıl ) köyünde  Taş İle Can aileleri arasında  bir yıl önce çeşitli sebeplerden  başlayan  kavga  Mevlüt Taş’ın ölmesiyle kan davasına dönüştü.  İlçede hayırsever vatandaşların araya girmesiyle olay kan davasına dönüşmemesi için aileler barıştırıldı.

Suruç Yunus Düğün Salonunda  verilen barış yemeğinde bir araya gelen aileler , artık kan davalarına  son verdiklerini, ailelerin barış içerisinde hep gir arada yaşayacaklarını söylediler.  Suruç ilçesinde iki aile arasında husumetin barışla sonuçlanması için  çaba gösteren  Eyyüp Şahinsoy, ailelerin barışında emeği geçen bütün hayırseverlerimze teşekkür ediyorum dedi.

Verilen Barış yemeğine İlçe Kaymakamı Abdullah Çiftçi, Belediye Eşbaşkanlarından Dr. Orhan Şansal, Bozova Belediye Eşbaşkanı  Zeynel Taş Emniye Müdürü Vekili,  Siyası Pati başkanları, Sivil Toplüm Örtüleri,  Müftülük Temsilcisi Mehmet Koç ve vatandaşlar katılmıyla Salonda bulunanların birlikte dua etmesinin ardından kan davalı ailelerin ileri gelenleri el sıkıştırdılar.

Verilen barış yemeğinde konuşaan İlçe Kaymakamı Abdullah Çiftçi  Güzel bir olaya şahitlik yapıyoruz. Üzerind eyaşadığımız toprak bölgemiz yıllardır bu bu ve benzeri  davalarla  maalesef kardeş kanını aktığı, göz yağının aktığı, bir coğrafya ve bunun yaşanmaması adına barışın hakim olması adına bugün güzel bir olaya şahitlik yapıyoruz. Çocuklarımıza gelecekte bırakacağımız en büyük miras barıştır. İki kişinin arasında çıkan bir kavga, bir kişinin hsyatını kaybetmesi maalesef butün aileyi etkiliyor. Telafisi imkansız zararlara ve yeni ölümlere sebep oluyor. Gerek dinimiz gerek hukukumuz suçun şahsi çerçevesinde veriyor. Suçu işleyen varsa o suçludur. Ama akraba ve yakından ilişkisi olanan herkesin suçlu olması hiçbir kuralda yoktur. Peygamber efendimizi ilk yaptığı şeylerden birisi kendi amcasının çocuklarının kan davasını kaldırmaktır. Dolayısyla coğrafyamız bu  kan davalarıyla bir daha gündeme gelmemesidir artık barış ve kardeşliğin dilini hakim kılmamız gerekiyor. Bugün bu barış sağlanmasına emeği geçen herkese teşekkür ediyorum dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir