Suruç’ta Çiftçiler alternatif ürün ekimine başladı

Türkiye’nin en büyük kalkınma projesi Güneydoğu Anadolu Projesi ( GAP) kapsamında inşa edilen ve Türkiye’nin en büyük, dünyanın da 5. Büyük sulama tüneli olan Suruç Tüneli ile Suruç Ovası yeşile büründü. Suruç Tünelinin hizmete alınmasıyla ilçenin bir çok yerşelim yeri modern sulama sistemine kavuştu. Duruç böyle olunca suyun bol olması ile farklı ürün ekimlerine yönelilen çiftçiler duğday, arpa ve mercimekten ziyade farklı tarım ürünlerini ekmeye başladılar. Bunun en güzel örneğini ise son yıllarda Suruç Ovasında parlayan Patates ekimi oldu. Geçen yıl pilot bölgede yapılan Patates ekiminde kaliteli verim alan çiftçiler bu yıl ova geneline yayamaya başladılar.

Konuyla ilgili açıklama yapan İlçe Tarım Müdürü Murat Mehmet Yahlizade; İlçemizde sulama suyunun gelmesiyle birlikte toprak verimliliği ve iklim koşullarının olumlu olması çiftçilerimizi alternatif ürünlere yönlendirmektedir. İlçemizde tarımla uğraşan çiftçilerimize Tarım Müdürlüğü olarak her türlü danışman ve ekipman konusunda yanlarında olduğumuzu belirttiğimiz gibi,Tarım Müdürlüğü olarak bizzat çiftçilerimizi köylerinde ziyaret ederek tarım konusunda her türlü eğitimi uzman kadrolarımızla vermekteyiz.

İlçemizde çiftçilerimizin alternatif ürünlere yönelmesindeki en büyük katkı, Müdürlüğümüze bağlı uzman ekiplerimizin çiftçilerimize verdiği eğitimin sonucudur. Çiftçilerimiz tarım konusun her zaman yanlarında olduğumuzu vakitli, vakitsiz günün her saatinde gelip bizden bilgi alabilirler dedi. Patates tüketimi çok olan ve besin değeri yüksek olan bir gıda maddesidir. İklim şartlarımızın uygun olması nedeniyle şubat ayında ekimin yapılması verim kalitesini artırmaktadır. Çiftçilerimizi daha değişik ve alternatif ürünler ekimi için müdürlüğümüz uzman ekiplerimizden gerekli bilgileri alabilirler dedi. meşale gazetesi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir