Tarım Kredi’den Çiftçiye Sigorta Çağrısı

Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri Genel Müdürü Ali Namık Bostancı, Türk Çiftçisinin tarım sigortalarına olan ilgisinin her geçen gün arttığını belirterek, bu yılın ilk 10 ayında çiftçilerin Tarım Kredi Kooperatiflerine yaptırdığı tarım sigortalarında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 46’lık bir artış olduğunu söyledi.

ANKARA- Çiftçilerin ürünlerini doğal afetlerden korumak için 7 yıl önce hayata geçirilen tarım sigortalarına ilgi her geçen gün artıyor. Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri Genel Müdürü Ali Namık Bostancı, bu yılın ilk 10 ayında çiftçilerin Tarım Kredi Kooperatiflerine yaptırdığı tarım sigortalarında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 46’lık bir artış olduğunu belirterek, “Ancak bu yeterli değil. Doğal afetlerden korunmak için çiftçilerimizi ürünlerini sigorta yaptırmaya davet ediyorum.” dedi.

Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri Genel Müdürü Bostancı yaptığı yazılı açıklamada, Her yıl doğal afetlerden çok sayıda çiftçimizin ekilişleri zarar görmektedir. Tarlasını, bağını, bahçesini tarım sigortası yaptıran çiftçi kardeşlerimiz bu felaketlerden daha az zarar görmekte ve bu sıkıntılı günleri daha kolay atlatmaktadırlar. Sigorta yaptırmayan çiftçilerimiz ise her doğal afet sonrası olduğu gibi büyük sıkıntı çekmekte ve bunun pişmanlığını yaşamaktadırlar. Doğal afetlerden korunmak için tek çare tarım sigortası yaptırmak.” dedi.

Tarım sigortası yaptıran çiftçiye yüzde 50 ile yüzde 60 arasında devlet desteği verildiğini ifade eden Genel Müdür Bostancı şunları söyledi; “Tarım Kredi Kooperatifleri olarak çiftçilerin gübre, zirai ilaç, sertifikalı tohum, akaryakıt gibi her türlü tarımsal girdi ihtiyaçlarını kaliteli, zamanında ve uygun şartlarda karşılamak için yoğun çaba harcıyoruz.1.631 Tarım Kredi Kooperatifi aynı zamanda sigorta acentesi olarak hizmet vermektedir. Tarım sigortalarında ciddi bir genişleme kaydettik. Tarım sigortası poliçelerinin yarısı Tarım Kredi Kooperatiflerince kesilmektedir. Çiftçilerimiz, Hükümetimizin de teşvikleriyle sigortanın önemini kısa zamanda kavradı. Tarım Kredi Kooperatiflerince bu yılın ilk 10 ayında 159 milyon lira tarım sigortası primi üretildi. Çiftçilerimizin daha da bilinçlenmesi ile sigortacılık daha da yaygınlaşacak ve çiftçilerimiz doğal afetlere karşı kendilerini güvende hissedecektir.”

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir