URFA CAZİBESİNİ DAHADA ARTIRDI

Anadolu Aslanları İşadamları Derneği (ASKON) Şanlıurfa Şube Başkanı Orhan Şahin, Başbakan Binali Yıldırım’ın Cazibe Merkezleri Programı Başlangıç Lansmanı’nda açıkladığı Doğu ve Güneydoğu cazibelerini değerlendirdi.
Cazibe merkezi Şanlıurfa’nın tarihi ipekyolu üzerinde olması ve batıyla doğuyu, kuzeyle güneyi birbirine bağlaması nedeni ile her dönemde ticarette önemli bir yeri olduğunu hatırlatan Şahin, birçok medeniyete ev sahipliği yapan Şanlıurfa’nın yeni teşviklerle büyümeye hızlı devam edeceğini söyledi.
Doğu ve Güneydoğu illerini kapsayacak Cazibe Merkezi Programı ile Yatırım Destek Hamlesi Teşvikler ile birlikte uygulanacağını hatırlatan Şahin , Destek paketi yatırımcının yatırım fikrinden başlayarak yatırımın işletmeye başlamasına kadar devam edecek şekilde tasarlandığını fikir aşamasında olan yatırım konularının Kalkınma Bankası uzmanları tarafından değerlendirilerek yatırımın bölge için uygun olup olmadığı belirleneceğini dile getirdi.
Cazibe merkezi olmanın Şanlıurfa’nın mevcut potansiyeline artı bir değer kazandırdığını ifade eden Şahin, cazibe merkezi ile gerek yerel gerek ise dışarıdan gelecek yatırım talepleri ile Şanlıurfa sanayisinin adeta coşacağını söyledi.
Şahin bölge ayrıcalıklarını sıralayarak böylesi bir cazibenin kaçırılmaması için Cazibe Merkezleri Programı kapsamında 1. Başvuru Çağrı dönemi olan 24.01.2017 – 27.02.2017 tarihleri arası başvuru gerektiğini belirterek yatırımcıların ellerini çabuk tutmaları konusunda uyardı.
Şahin cazibe merkezi ve aldığı yatırımlarla 6. bölge şampiyonu olan Şanlıurfa’ya gelmek için fırsatları şöyle sıraladı;
“Yatırımcının talebi doğrultusunda, Bedelsiz Yatırım Yeri Tahsis edilebilecek, Yine yatırımcının talebi doğrultusunda, Fabrika Binası Yapım Desteği verilebilecektir. Yatırımcı isterse kendisi yatırım binası yapıp parasını Kalkınma Bankasından talep edebilecek veya devlet tarafından yapılmasını isteyebilecektir. Bu binalar yatırımcıya raiç kira bedellerinin%10 gibi çok cüzi miktarlar karşılığında kiraya verilecektir.
Yatırımını tamamlayan yatırımcılarımıza ihtiyaçları halinde Kalkınma Bankasının belirleyeceği miktarda Faiz İndirimli İşletme Kredi Desteği de verilecektir. Bu desteğin yıllık faiz oranının %50 si devlet tarafından karşılanacaktır. Mevcuttaki firmalarda atıl kapasitelerini üretime geçirebilmek adına bu desteğe başvurabileceklerdir.
Halihazırda Cazibe Merkezi dışındaki illerimizde faaliyet gösteren firmaların fabrikalarını cazibe merkezleri programının olduğu illere taşımak istemesi ve taşınacağı ilde minimum 200 kişilik istihdam sağlayacak olması durumunda, bu firmalara Üretim Tesislerini Taşıma Desteği verilecektir. Bu desteğin üst limiti 1 milyon TL olacaktır.
Ayrıca firmasını bu bölgelere taşıyan firmalar ilimizin de içerisinde yer aldığı 6. Bölge yatırım teşviklerinde yeni yatırımmış gibi faydalanabilecektir. İlave yatırımları içinde Cazibe Merkezinin uygun görülen diğer destek unsurlarından faydalanabileceklerdir.
Son olarak, en az 200 kişi istihdam edecek olan yeni Çağrı Merkezleri yatırımlarında Yatırım Bina Tahsis Desteği, Fiber İletişim Altyapısı Desteği, Personel Eğitim Desteği, Yatırım Yeri Tahsisi Desteği, Bina Yapım Desteğinden faydalandırılabilecektir. Çağrı Merkezleri için teşvik belgesi düzenlenmesi için ihtiyaç duyulan minimum sabit yatırım tutarı uygulanmayacaktır.” Dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir