YÜKSEKDAĞ” IŞİD ROJAVADA BAŞARIYA ULAŞAMAZ”

Rojava’nın Kobanİ Kantonu’na yönelik IŞİD tarafından yapılan saldırılara karşı HDP ve BDP seçilmişler ile beraber binlerce kişi sınıra doğru yürüyüş gerçekleştirdi.
Rojava’nın Kobani kantonuna yönelik Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) tarafından başlatılan saldırılara karşı Halkların Demokratik Partisi (HDP) ve Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) seçilmişleri Urfa’nın Suruç ilçesinde bir araya geldi.
Yürüyüşe, HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, Mardin Milletvekili Gülseren Yıldırım, Diyarbakır Milletvekili Nursel Aydoğan, Muş Milletvekili Demir Çelik, Şırnak Milletvekili Faysal Sarıyıldız, İbrahim Binici, Diyarbakır Büyükşehir Belediye Eş Başkanı Gultan Kışanak ve çok sayıda belediye eş başkanı ile meclis üyelerinin bulunduğu çok sayıda kişi katıldı.
Dicle Haber Ajansı’nın geçtiği habere göre, HDP Eş Başkanı Yüksekdağ, yürüyüş öncesi burada yaptığı açıklamada “Gerici ve kıyıcı IŞİD çetesinin Irak’a doğru geliştirdiği yürüyüşten sonra orada edindiği, gasp ettiği ağır silahlarla yüzünü tekrar Rojova’ya dönüp ve özellikle Kobani’de saldırı ve savaşı yoğunlaştırması sonucu Kobani’de sivil halka yönelik saldırı yaşanıyor” dedi.
“Bizlerde bugün onlara destek vermek amacıyla buradayız. Bu sınırlar bugüne kadar gerici çete güçleri tarafından bir anlam ifade etmedi. Sınırlardan rahatlıkla gelip geçtiler, silahlar taşındı. Çetelerin yaralıları tedavi edildi. Çok rahatlıkla lojistik üs olarak bu topraklara da sınırın ötesine de rahatlıkla gelip- gitme olanağına sahip oldular. Bu olanak doğrudan Türkiye devleti ve AKP hükümeti tarafından bu çetelere tanındı ve verildi. “Bu süreç içerisinde Türkiye sınırını birçok noktadan kullanıyorlar. İki gün önce aldığımız bilgiye göre Hatay’a yaralıların gidişi- gelişi oldu. Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Hastanesi’ne yaralı IŞİD çetelerinin geldiği, tedavilerinin yapıldığı ve halen bunun devam ettiği bize gelen bilgiler arasında.”
Sınır boyunca devam eden yürüyüş sonrası burada çadır nöbeti kurulacağı belirtildi. Nöbetin Kobanî’ye saldırılar son bulana kadar devam edeceği bildirildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir