350 kobani’li geri döndü

Kobanê Kantonu kent merkezinin özgürleşmesi ardından YPG Askeri Meclis Üyesi ve Kobanê Komutanlarından Mahmut Berxwedan  bir açıklma yaparak, Kobanêli gençlerin savunma görevlerine katılması çağrısında bulunmuştu. YPG/YPJ güçlerinin Kobanê Kantonunu özgürleştirme hamlesinin 2. aşaması olan kırsal bölgelerde de operasyonlar devam ediyor. Kırsal alanlardaki hamle kapsamında birçok köy çetelerden özgürleştirilirken, geri dönüşler de devam ediyor. Savunma görevlerinde yer alma çağrısına kulak veren 350 Kobanêli yurttaş Mürşitpınar sınır kapısından Kobanêye geçti. Geri dönen Kobanêliler arasında 180 genç YPG güçlerinin yanında yer alarak savunma görevlerine katıldı.

Şêrane köyünden olan Salih Şêxî isimli yurttaş, YPG güçleri sayesinde Kobanê özgürleşti diyerek, Kobanê’ye yönelik saldırılar gerçekleştiğinde Kobanê’de olmadığını ve gelemediğini ifade ederek, Kobanê topraklarını çetelerden korumak için geri döndüğünü belirtti. YPG/YPJ güçlerinin direnişi sayesinde Kobanê kentinin özgürleştiğini ve geri dönüşlerinde başladığını hatırlatarak, YPG’ye olan bağlılıklarını ve son ana kadar topraklarını savunacaklarını ifade etti.

Alî Xelîl isimli yurttaşta gençlerin Kobanê’ye geri gelip silah kuşanmalarını ve YPG  ile birlikte Kantonun savunmasında yer almaları çağrısında bulundu.

45 yaşındaki Alî Mihemed isimli yurttaş ise, YPG’ye teşekkür ederek, tüm imkan ve olanakları ile Kobanê’nin yeniden inşası ve savunmasında yer alacağını kaydetti. Mihemd, tüm Kobanêlilere seslenerek, Kobanê Kantonunda devam eden direniş ve savunma görevlerine seferberlik ruhu ile katılma çağrısında bulundu.

Kaynak:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir