AK PARTİ 22. DÖNEM MİLLETVEKİLİ MAHMUT KAPLAN’DAN ÇAD CUMHURİYETİ ZİYARETİ

Ak Parti Şanlıurfa 22. Dönem milletvekili Mahmut Kaplan, çeşitli temaslarda bulunmak üzere Afrika ülkesi Çad Cumhuriyeti’ne gitti. Burada yetkililerle birlikte çeşitli resmi ve hayır kurumlarını ziyaret eden Kaplan, “İki ülke arasında özellikle her alanda yeni ufukların açılması ve her iki halkın yararına olacak işlerin devamının gelmesi temennisinde bulunuyorum.” şeklinde açıklamada bulundu.
Kaplan, 15 – 21 Eylül 2021 tarihleri arasında 1 hafta süren temasları sırasında Ribat İnsani Yardım Derneği’ni ziyaret ederek Çad’da sağlık alanında görev yapan doktorların zorlu çalışma şartlarına dikkat çekti. Burada gazetecilere, “Şu an hayırlı bir yeri ziyaret etmiş bulunmaktayız. Burada çalışan doktorlar ve diğer çalışanlar büyük bir hayır işliyorlar. Çünkü görmek kadar güzel bir şey yoktur. Bu şekilde göz hastalıkları ile ilgili bir çalışma yürüten Ribat çalışanları ve diğer Müslüman kardeşlerimiz ile tüm doktor ve çalışanlardan Allah razı olsun.” şeklinde açıklamalarda bulunarak yapılan çalışmaların önemine vurgu yaptı.
Temasları sırasında hem Türkiye’nin bölgedeki birçok kurum ve kuruluşunu hem de Çad Cumhuriyeti’nin birçok kurumunu ziyarette bulunduklarını belirten Kaplan, ilk olarak Çad İslami İşler Yüksek Konseyi Başkanı ile görüşme gerçekleştirdik, ardından Prens Mahmoud Qabalan Al-Haşimi (Türkiye Haşimi Prensi) ve beraberindeki heyetle, Çad’ın başkentinde “N’Djamena / Chadian Afrika Ulusal Müzesi”ni ziyaret ettik. Bu ziyarette önemli bilgiler aldığını ifade eden Kaplan, daha sonra Türkiye’nin Çad Büyükelçiliği’ni ziyaret ettiklerini belirtti.
Kaplan, bir sonraki gün Tümgeneral İbrahim Irij Adam (Çad Devlet Kurumları Güvenlik Hizmetleri Direktörü Başsavcısı)’ı makamında Prens Mahmoud Qabalan ile birlikte ziyaret ettiklerini ve bu buluşmada ortak savunma koordinasyonu ve ön düzenlemelere ilişkin fikir alışverişinde bulunduklarını, söz konusu temaslarının gayet olumlu geçtiğini ifade etti.
Çad’daki son gününde Çad Parlamento Başkanı ile başkent Ajmina’da Prens Mahmoud Qablan Al-Haşimi ve beraberindeki heyet ile bir araya gelen Kaplan, daha sonra Türkiye’ye geri döndü.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir