AKP’li adaylara suruç halkından tepki

Seçim çalışmaları kapsamında Suruç’a giden AKP’li adaylara ilçe sakinlere net cevap verdi: “Oyumuz HDP’ye. AKP’ye oy çıkmaz.”

Urfa’da seçim çalışmaları kapsamında AKP Milletvekili olan aynı zamanda da 7 Haziran için yeniden aday olan Seyyit Eyyüpoğlu, Abdulkerim Gök ve yeni aday Abdullah Yeşil, yanlarına merkez Haliliye ilçe Belediye Başkanı Fevzi Demirkol’u alarak Suruç ilçesine gitti. İlçe merkezinde birkaç kişi ile seçim bürosu açan AKP’liler, esnaf ziyareti gerçekleştirmek için ilçe sokaklarına çıktı. AKP’liler yaklaştıkları ilk esnafın, “Bizim oyumuz HDP’ye. Suruç’tan AKP’ye oy çıkmaz” tepkisi ile karşılaştı. AKP’li heyet esnaf ziyareti esnasında yurttaşların kendilerine gösterdiği tepki karşısında adeta şok yaşadı.

Esnaftan AKP’lilere ders

İş yerinin önünde oturan yurttaşlara, AKP’li Haliliye Belediye Başkanı Fevzi Demirkol’un selam vermesi üzerine yurttaşlardan biri, “Sağolun ama bizim oyumuz HDP’ye” demesinin ardından Demirkol yaşadığı şokun etkisi ile “Fark etmez oylar aynı sandığa gidiyor” cevabını verdi. Demirkol’un cevabına, yurttaş, “Evet aynı sandığa gidiyor ama farklı yerden çıkıyor” diyerek karşılık verdi. Bu sırada esnafı ikna etmeye çalışan Abdulkerim Gök, “Bu caddelerde eskiden tanklar vardı, hani şimdi tanklar var mı?” diye sorunca, esnaf, “Evet burada şimdi tanklar yok ama orada Kobanê’nin karşısına 50 tank yerleştirmişsiniz ve namlularını Kobanê’ye çevirmişsiniz” diyerek cevapladı.

Aynı esnada başka bir yurttaş ise zafer işareti yaparak, “İşte biz böyleyiz” diyerek Suruçluların kararlı duruşunu anlatırken, tepkiler karşısında şoka uğrayan Demirkol da zafer işareti yaparak, “Zaten bizde böyle olmuşuz ” diyerek ortamı yumuşatmaya çalıştı. Ancak yurttaş, “Öyle olsa solda olurdunuz. Halkın yanında olurdunuz” şeklinde cevap vererek, AKP’ye ilçeden oy çıkmayacağını ifade etti. Tepkiler karşısında AKP’li heyet yurttaşların bulunduğu ortamdan hızla uzaklaşırken, arkadan gelen AKP Milletvekili Abdulkerim Gök ise yurttaşın önünde bir süre durduktan sonra verecek cevap bulamadan yoluna devam etti.
Suruçluların, “HDP” diyerek irade beyanında bulunması ile ziyaretten sonuç alamayacaklarını anlayan AKP’liler, ilçeden ayrıldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir