Aktaş, Çiftçileri makamında kabul etti

Suruç’lu Çiftçiler Mehmet Akkuş ve İlhami Ülgen’i makamında kabul eden Suruç Kaymakamı ve Belediye Başkan V. Kenan Aktaş ” Suruç ovasında ürün çeşitliği yaşanıyor. Çiftçimizi her konuda bilinçlendiroruz , bölge çiftçisini desteklemeye devam edeceğiz ” dedi.

Suruçlu çiftçinin 2. Ürün olarak ektiği pirinçte rekolte yüzleri güldürdü.
Pirinç bu yıl ilk kez denenen bir ürün. Bölgede pirinç ekiminin yaygınlaşması bekleniyor.
Suruç ovası 560 bin dekarlık alana sahip verimli arazilerden tarımsal sulama imkanının artmasıyla yılda en az iki ürün alınabiliyor.
Yeni gelir kaynakları için alternatif ürünlere yönelen bölge çiftçisi pirinçte deneme ekimi yaptı. Hasat zamanın gelmesiyle çeltik tarlalarına biçerdöverler girdi.
Bu yıl bölgede ilk kez denenen pirinç çiftçinin yüzünü güldürdü.
Üretimi gerçekleştiren Çiftçi ‘’ Biz dekardan 500 kilo falan bekliyoruz, tabii ileride hastalığı iyi çözersek ya da suyunu iyi bilirsek, gübresini ve tohum çeşitlerini iyi sağlarsak bu 800-900 kiloya kadar çıkabiliyor. Biz bu konuda hemfikiriz ki Şanlıurfa Suruç’ta pirinç kesinlikle yetiştirilebilir.’’
Buğday, pamuk, mercimek ve fıstık üretiminde önemli bir yer tutan Suruç’ta 2. Ürün olarak pirinç üretiminin yaygınlaşması bekleniyor.
Suruç’lu Çiftçiler Mehmet Akkuş ve İlhami Ülgen’i makamında kabul eden Suruç Kaymakamı ve Belediye Başkan V. Kenan Aktaş ” Suruç ovasında ürün çeşitliği yaşanıyor. Çiftçimizi her konuda bilinçlendiriyoruz ,bölge çiftçisini desteklemeye devam edeceğiz ” dedi.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir