AKTAŞ, ” SURUÇ’U SERA MERKEZİ YAPACAĞIZ”

Suruç Kaymakamı ve Belediye Başkan V. Kenan Aktaş, ilçe tarımının geleceğine ışık tutacak Seracılık Projesi çalışmalarının kısa zamanda başlayacağını söyledi.

Başkan V. Aktaş Uygulamalı Seracılık projeleri için adımların hızla atıldığını ve Proje Birimi tarafından hazırlanan ve GAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığına sunulan ” Seracılık Projesinin ” kabul gördüğünü ve projeye önümüzdeki günlerde başlanacağının müjdesini verdi.

Suruç’ta tarım potansiyelin farkında olduklarını Belirten Aktaş göreve geldikleri günden bu yana Suruç Belediyesi olarak gerekli adımları attıklarInı söyledi.

Suruç ilçesinin tarım alanında Türkiye’de ve dünyada örnek bir ilçe olacağına dikkat çeken Aktaş “Bu doğrultuda adımlarımızı atmaya devam ediyoruz. İnşallah verimli topraklara sahip ilçemizde tarım verimliliğini en üst düzeye çıkaracağız. Ürün çeşitliliğini arttıracak çalışmalarımız da olacak. Ayrıca çiftçimizi, üreticimizi de destekleyecek projeler gerçekleştireceğiz. Rabbim atacağımız adımları ilçemize hayırlı eylesin” dedi.

Seracılıkla tüm yıl üretim

Suruç’ta seracılığı yaygınlaştırarak üretimi arttıracaklarını ifade eden Başkan V. Aktaş , “ Fizibilite raporlarını hazırlıyoruz. Gerekli çalışmaların ardından hayata geçireceğimiz proje tarımın birçok parametresine katkı sağlayacağı gibi istihdam anlamında da büyük bir boşluğu dolduracak. Yapımını hedeflediğimiz modern sera alanlarımızda otomatik sulama, gübreleme, iklimlendirme çalışmaları ile tüm yıl boyunca üretim yapabileceğiz” dedi.

Tarım alanında bilinci arttırmak, çiftçiyi destekleyecek çalışmaları hayata geçireceklerini dile getiren Başkan Aktaş “ Seracılık Projemizle çiftçilerimize tarım konusunda bilgiler sunacağız. Tarım alanında ilçemizde çalışan herkesi bilgi sahibi, alanında profesyonel kişiler haline getireceğiz. Bu proje ilçemize tarım alanında farklılık katarak hem profesyonel çiftçi yetiştirilmesine yardımcı olacak hem de genç neslin tarımla buluşmasında aracı olacak” ifadelerine yer verdi.

Gap İdaresi Kalkınma Başkanlığına projeye vermiş oldukları desteklerden dolayı teşekkür eden Suruç Kaymakamı ve Belediye Başkan V. Kenan Aktaş ilk etapta 10 çiftçinin projeden faydalanacağını çiftçilere eğitim desteğinin yanı sıra maddi destek sağlanacağını belirterek Seraların kurulacağını söyledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir