Alan Seçimi

          ALAN SEÇİMİ

                  Lise 2.sınıfa yani diğer bir deyimle 10.sınıfa geçen öğrencilerimizi ilgilendiren önemli bir tercih dönemindeyiz. Bu günlerde öğrencilerimiz lise öğrenimleri boyunca okuyacakları alanı seçecekler. bu seçim tüm orta öğrenim yaşamını belirlediği gibi ileride devam edecekleri yüksek öğrenimi de etkileyecektir.

 

                  Şu anda Anadolu lisesi olan düz liselerde üç çeşit alan varır.

 

                  1-Sözel

 

                  2-Eşit ağırlık

 

                  3-Sayısal

 

                ÖSS kılavuzlarını incelediğimizde sözel ve eşit ağırlık alanında yüksek öğrenim alanlarının çok azaldığını görürüz.

 

Sosyal yaşamda değerli en güzel meslekler sayısal alanda bulunmaktadır. Sağlık ve Tıp alanı, mühendislikler, fizik, kimya, biyoloji alanında yüzlerce meslek dalı bulunmaktadır.

 

                Buna rağmen öğrencilerimiz genellikle sözel veya eşit ağırlık alanlarını tercih etmektedirler. Velilerimiz konuya yabancı oldukları için  öğrencilerimiz işin kolayına  kaçarak sayısal alandan korkup çekinmektedir. Bu korkunun başında matematik fobisi yatmaktadır. Halbuki matematik dersi tüm derslerin anahtarıdır. Sosyal yaşamın anahtarıdır. Matematik insanlara yaşamın her alanında bir gereksinimdir. Matematik bilmeyen insan geçmişin ve geleceğin hesabını yapamaz. Ben sınıf öğretmeni arkadaşlarımla yaptığım tüm sohbetlerde ve mesleki toplantılarda bu dersin ilkokul sıralarında sevdirilmesi gerektiğini vurgulamışımdır.

 

                 Lütfen bu konuda sayın velilerimiz de uyanık olsunlar. Alan seçiminde sayısal alanların tercih edilmesini sağlasınlar.

 

                 Bu yıl Temel eğitimden Orta öğretime geçen yani 8.sınıftan mezun olan öğrencilerimize ve velilerimize de bazı nacizane  önerilerde bulunmak istiyorum. Öğrencimiz kız olsun erkek olsun meslek liselerini gözardı etmeyelim. Kız Meslek Liseleri, Endüstri Meslek Liseleri, İmam Hatip Liseleri ve Sağlık Meslek Liseleri velilerimize önerimdir.

 

                 Eğer öğrencimiz çok başarılı değilse  yukarıda saydığım Meslek Liselerine göndermek en akılcı yatırımdır. Başarısız bir öğrenciyi Anadolu Liselerine göndermektense Meslek lisesine göndermek en olumlu adımdır. Endüstri meslek liseleri kalifiye eleman yetiştirmekte, Sağlık Meslek liseleri kalifiye sağlık elemanı yetiştirmekte, İmam Hatip Liseleri Kalifiye Din adamı yetiştirmekte, Kız Meslek Liseleri ise Okul öncesi ve özel eğitime kalifiye elemanlar yetiştirmektedirler. Özellikle il merkezindeki Endüstri Meslek Liselerinde otomotivden tutun iklimlendirme alanına kadar onlarca  bölümde kalifiye eleman yetiştirmektedirler.

 

                Alan seçimleri yapılırken lütfen okullarımızdaki Rehberlik öğretmenlerimize danışalım. Rehberlik öğretmenlerinin uyarılarını göz ardı etmeyelim. Çünkü çocuklarımız bizim geleceğimizdir. Tüm uğraşılarımız, çabalarımız ve çalışmalarımız çocuklarımıza iyi bir gelecek sağlamak içindir.

 

                Tüm okurlarımın mübarek ramazan bayramını kutlar, sağlık ve esenlikler dilerim.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir