Baharın Müjdecisi Kelaynak Kuşları Doğaya Bırakıldı

Birecik’te ve dünyada soyu tehdit altında olduğu için Doğa Koruma ve Milli Parklar Bölge Müdürlüğü bünyesinde Birecik Kaleynak Üretme İstasyonunda koruma altına alınan, yavrulama dönemine giren bolluk ve bereketin sembolü 241 Kelaynak Kuşu, Şanlıurfa Vali Yardımcıları Şahin Aslan ile Selami Işık ve Kaymakamımız Dr. Fatih Çelikkaya’nın katılımlarıyla kelaynakların bulunduğu kafeslerin kapıları açılarak doğaya bırakıldı.

Doğaya salınan kuşların yüksek oranda yavrulaması temennisinde bulunan Şanlıurfa Vali Yardımcısı Şahin Aslan, “İnşallah herhangi bir zayiat yaşamadan onları tekrar kafese alırız. Şanlıurfa’nın ve Birecik’in sembolü olmaya devam ederler. Kelaynaklar hem kültürel hem de turistik bir zenginliğimizdir” dedi.

Kelaynak kuşları ve ilçemizde bulunan diğer yaban hayvanları ile kuş türleri hakkında Doğa Koruma ve Milli Parklar Bölge Müdürü İsrafil Erdoğan’dan bilgi alan katılımcılar, Kelaynak Tanıtım Merkezi’ni de gezerek bir süre Kelaynak Kuşlarını izlemelerinin ardındından program son buldu.

Harran Kaymakamı Ömer Faruk Çelik, Birecik Belediye Başkan Yardımcıları Mehmet Açar ile Reşat Uzun’un da yer aldığı töreni, ulusal ve yerel haber ajanslarından gelen çok sayıda basın mensubu da yakından takip etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir