ÇATOM’dan Kadınlara “Sığınmacı Mülteci “ konulu seminer

Türkiye, tarihinin en büyük göç hareketlerinden biriyle karşı karşıyadır. Nisan 2011’den itibaren Türkiye’ye sığınmaya başlayan Suriyelilerin sayısında günden güne artış görülmektedir. Sığınmacı sayısının ve sığınma süresinin ön görüleri fazlasıyla aşması ve sürecin büyük bir belirsizlik içine girmesi sorunun eğitim boyutuna daha fazla önem vermeyi zorunlu kılmaktadır.

Türkiye’deki Suriyeli sığınmacıların eğitim sorununun çözümüne yönelik gelişmeler bu araştırmanın konusunu teşkil etmektedir. Araştırmada konuyla ilgili resmi belge ve açıklamalarla, yazılı haber medyasına yansıyan haberler üzerinde doküman analiz çalışması yapılmış, elde edilen veriler belimsel olarak analiz edilmiştir. Sığınmacıların sayılarındaki aşırı artışın ve büyük kısmının kampların dışına dağılmasının, diğer konularda olduğu gibi eğitim konusunda da çözülmesi güç problemlere neden olduğu anlaşılmaktadır.

Bu konu üzerinde Suruç ÇATOM sosyal uyum projesi kapsamında her ay peryodik olarak Eğitim Gül Oral öncülüğünde suruc-catom-seminer1 suruc-catom-seminer3 konu başlıkları adı altında suriyeli kadınlarının katılımıyla eğitim seminerleri vermektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir