Dedaş personeli hakki da şok iddia

DEDAŞ personeli hakkında ŞOK iddia!
Fazla prim alabilmek için kaçak elektrik kullanmayan vatandaşlara, kaçak kullandıklarına dair fatura çıkardığı iddia edilen kimi DEDAŞ personelinin, tüketicilerin sayaçlarına kablolar bağlayarak kaçak kullanıldığı izlenimi verdikleri ileri sürüldü.
6 Eylül 2016 Salı 06:26
Meskenlerde kaçak elektrik kullanan kişileri tespit etmekle görevlendirilen Dicle EDAŞ’ın Diyarbakır’daki bazı personelinin, fazla prim almak için sayaçlara kablo bağlayıp tüketicinin kaçak kullandığı izlenimi verip ve bunu da fotoğraflayıp cezalar kestikleri iddialarına bir yenisi daha eklendi.
Edinilen bilgiye göre DEDAŞ, en çok kaçak elektrik kullananları tespit eden personellerine, prim dışında her ayın sonunda çeşitli ödüller veriyor. Ay sonunda en fazla kaçak kullanan tüketici tespit edene tam cumhuriyet altını hediye edildiği, üç ay üst üste birinci olan personele ayrıca yine tam cumhuriyet altını hediye edildiği iddia edilirken bunun da personellerin bazı hukuksuz uygulamalara yönelmesine zemin hazırladığı belirtildi.
DEDAŞ’daki çalışma kodu 100353 olan C.Ş. ve çalışma kodu 100642 M.Y. adındaki personellerin kaçak elektrik kullanmayan tüketicilerin elektrik sayaçlarına aynı şekilde hazırlanan kabloyu bağlayıp fotoğraflamak suretiyle kaçak fatura kestikleri ileri sürüldü. Bu kişilerin aynı zamanda her ay tam cumhuriyet altını aldığı da belirtildi.
DEDAŞ mağdurlarından Mehmet Salih Kalkan, formalite görüntüler ile kaçak elektrik kullandığına dair para cezası alıp mahkemelik olduğunu söyledi.
Sadece bir defa kaçak elektrik kullandığını dile getiren Kalkan, 3-4 yıldır DEDAŞ mağduriyetinin devam ettiğini belirterek, “İlk sefer ben kaçak kullandım, gelip ceza kestiler. Ben cezamı ödedim ama daha sonra tekrar cezalar devam etti. Ben kaçak yapmamama ve ellerinde görüntü olmamasına rağmen beni tekrar cezai işleme tabi tuttular. Ben verilen cezayı ödemeyeceğimi ifade ettiğim halde beni icraya verdiler. DEDAŞ’a itiraz dilekçesi verdim kabul etmediler. Hakkımda şikâyetçi olmaları üzerine karakola ifade verdim. Daha sonra DEDAŞ’ın avukatı ile görüştüm. Avukatın kendisi de bana haksız ceza verildiğinin farkındaydı. Avukat bana, cezayı ödemek zorunda olduğumu söyledi. Daha sonra bana kesilen para cezası ve icra dosya masrafı ücretlerini borç alarak ödedim. Mahkemeye çıktım, cezaları ödeyemediğim için 5 yıl şartlı tahliye aldım.” ifadelerini kullandı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir