Urfa’da 12.600 çiftçinin 1 milyar 750 milyon lira elektrik borcu var

Urfa’da 12.600 çiftçinin 1 milyar 750 milyon lira elektrik borcu var

Ödemeyenin elektriği kesilecek

Ülkenin en önemli tarım merkezlerinde biri olmasının yanında GAP’ın (Güneydoğu Anadolu Projesi) merkezi konumunda bulunan Şanlıurfa’da 12 bin 600 tarımsal sulama abonesinin Dicle Elektrik’e toplam 1 milyar 750 milyon lira elektrik borcu bulunduğu açıklandı. Açıklamayı yapan Dicle Elektrik, adeta sistemi tıkayan ödenmemiş böylesine büyük borcun sahibi olan çiftçileri, acilen ödeme yapmaya çağırdı. Enerji şirketi, borcunu ödemeyen tarımsal sulama abonelerinin enerjisinin, hatları toplanmak suretiyle kesileceğini duyurdu.

Dicle Elektrik, yasaların kendisine tanıdığı ve çok daha önce uygulayabileceği borcunu ödemeyen tarımsal sulama abonelerinin enerjisini kesme hakkını, sırf çiftçiler zarar görmesin diye birçok kez öteledi. Yılsonu gelmesine rağmen tarımsal sulama abonelerinden beklenen ödeme gelmeyince enerji şirketi artık bu hakkını etkili biçimde kullanma kararı aldı. Bu nedenle de çiftçiler ödeme yapmaları konusunda kararlı bir şekilde uyaran Dicle Elektrik, yaptığı açıklamada, ‘’Borcunu ödemeyen çiftçilerin iletim hatları toplanacak ve ödeme yapılmayana kadar bir daha elektrik verilmeyecektir’’ dedi.

Bir ilde 1 milyar 750 milyon lira borç

Dicle Elektrik’in verilerine göre, elektrik gücü ile tarımsal sulamanın en yoğun yapıldığı illerden Şanlıurfa’da 12 bin 600 tarımsal sulama abonesinin şirkete tam 1 milyar 750 milyon lira elektrik borcu bulunuyor. Bu da kabul edilebilir rakamların çok üzerinde bir bir meblağı oluşturuyor.

Adeta sistemi tıkayan bu denli büyük borç yüzünden hizmetin sürdürülemez duruma geldiğine vurgu yapan Dicle Elektrik’ten konuyla ilgili yapılan açıklamada, ‘’Şirket olarak peşin ödeme yaparak aldığımız elektriği, diğer müşterilerimiz gibi tarımsal sulama abonelerimizin kullanımına sunduk. Ancak aradan yasal sürenin üzerinde çok daha uzun süre geçmesine rağmen bedelini tahsil edemedik. Ödenmeyen borç miktarı sadece bu ilimizde 1 milyar 750 milyon liraya ulaşmış bulunmaktadır. Bu sebeple çiftçilerimizden acilen ödeme yapmalarını bekliyoruz aksi durumda hatlarını toplayarak enerjilerini kesmekten başka çaremiz kalmayacaktır’’ denildi.

Jeneratör kurulacak mağduriyet olmayacak

Dicle Elektrik açıklamasında, toplanan hatlar üzerinden beslenen ve borcu bulunmayan diğer abonelere ise ilk etapta kuracakları 100 jeneratörden sağlanacak elektrik enerjisinin verileceği bildirildi. Böylece ana hattan beslenmese dahi borcu bulunmayan hiçbir elektrik abonesi mağdur edilmemiş olacak.

Hondu, ‘Çiftçilere artık bloke uygulanmıyor’

Öte yandan Dicle Elektrik Dağıtım Şanlıurfa İl Müdürü Osman Hondu, bazı basın ve yayın organlarında çiftçileri elektrik borçlarını ödememeye teşvik eder türdeki haberlere Şanlıurfalı çiftçilerin, daha büyük mağduriyet yaşamamaları için itibar etmemelerini istedi.

Söz konusu yayın organlarına konu olanın 2017 yılındaki bir düzenleme olduğunu ve bloke uygulamasının o tarihten sonra uygulanmadığını kaydeden Hondu, şöyle dedi: “Söz konusu karar 2016 yılında yapılan tarımsal faaliyetlerle ilgili olarak çiftçilere 2017 yılında devlet tarafından ödenen desteklemelere bloke konulmasıyla ilgilidir. Bahse konu Bakanlar Kurulu kararı ve uygulama tebliği yürürlükte olmadığından böyle bir çiftçinin destekleme primine bloke koyma tarzında uygulamamız da söz konusu değildir.

Şu anda uygulanmakta olan DSİ Genel Müdürlüğü’nün Tarımsal Sulamaya İlişkin Vadesi Geldiği Halde Ödenmeyen İşletme Ve Bakım Ücreti Veya Su Kullanım Hizmet Bedeli İle Elektrik Enerjisi Borcu Bulunan Çiftçilerin Borçlarının Tarımsal Destekleme Ödemelerinden Mahsuben Alınmasına İlişkin Tebliğidir. Dolayısıyla bloke uygulaması yoktur.’’ Haber merkezi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir