Hac’da izdiham faciası! 717 ölü, 805 yaralı

Suudi Arabistan’ın Sivil Savunma yönetimi, Hac için gelenlerin barındığı Mina çadır kentinde bugün çıkan izdihamda en az 717 kişinin öldüğü ve 805 kişinin yaralandığını duyurdu.
Mina’daki izdiham, şeytan taşlamanın yapıldığı alanda değil 204 Sokağı yakılarındaki Hamarat Köprüsü girişinde gerçekleşti. Suudi Al Arabiya News’un haberine göre, yaralılar Mina bölgesindeki dört ayrı hastaneye götürüldü, bazılarıysa helikopterlerle Mekke’deki hastanelere ulaştırıldı.

Mekke yakınlarındaki Mina çadır kentinde yüzbinlerce hacı adayı “şeytan taşlama” sırasında izdihamın ortasında kalmıştı. Bunun yanında sivil Savunma ekiplerinin hacı adaylarını izdihamın olduğu bölgeden uzaklaştırıp güvenli güzergâhlara yönlendirmeye çalışıyor. Kurtarma çalışmaları bölgede devam ediyor.

Mina’da kameralara yansıyan görüntülerde acil tıbbi müdahale ekiplerinin yerde yatan yaralılara yardım etmeye çalıştığı görülüyor. Twitter üzerinden paylaşılan görüntüler de, komşu bölgelerdeki hastanelerin de yaralılar için hazırlık yaptığını gösteriyor.

Türk hacılardan ölüm haberi yok

Gazetecilerin sorularını yanıtlayan Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Ekrem Keleş, saat 12.10 itibarıyla ne Mina’daki Türk çadır hastanesine ne de kriz merkezine Türk hacılarla ilgili olarak herhangi bir ölüm haberi ulaşmadığını söyledi.

Keleş, “Kafilelere ulaşıyoruz, arkadaşlarımız tek tek bilgi alıyorlar. Şu ana kadar herhangi bir vefat ya da yaralanma haberi ulaşmadı, şimdilik bunu söyleyebiliyorum” dedi.

Tarihlerle Mekke faciaları

ChicagoTribune haber portalı, Mekke ve Medine’deki Hac kazalarının zaman çizelgesine yer verdiği haberinde Krallık güçlerinin güvenlik ve lojistik sorunlarla boğuştuğunu ifade ediyor.

Her yıl milyonlarca Müslüman kafilenin akın ettiği kutsal şehirler, bugün yüzlerce kişinin ölümüne yol açan facianın öncesinde de trajedilere tanık olmuştu.

Hac’daki ölümcül facialardan bazıları şu şekilde:

2015: Mekke, Kâbe’de şiddetli fırtına sebebiyle yıkılan vinç hacı adaylarının bulunduğu Mescid-i Haram’ın üzerine düşmüş, 111 kişi hayatını kaybetmiş ve yaklaşık 400 kişi yaralanmıştı.

2006: Mekke yakınlarındaki Mina çölündeki izdihamda 360 hacı adayı şeytan taşlama sırasında ölmüştü. Bunun yanında Mescid-i Haram yakınlarındaki sekiz katlı bina yıkılmış ve 73 kişi hayatını kaybetmişti.

2004: Mina’daki izdihamda hacı adaylarının birbirini ezmesi sebebiyle 244 kişi ölürken, yüzlerce kişi yaralanmıştı.

2001: Mina’da 35 hacı adayı izdihamda hayatını kaybetmişti.

1998: Mina’daki son şeytan taşlama sırasında yaklaşık 180 hacı adayı panikle düşmüş ve birbirini ezmişti.

1997: Mina çadır kentine şiddetli rüzgarla büyüyen yangın en az 340 hacı adayının ölümüne ve 1.500 kişiden fazlasının yaralanmasına yol açmıştı.

1994: Yine şeytan taşlama sırasında çıkan izdihamda 270 hacı adayı ölmüştü.

1990: Hac’daki en kötü facia olarak adı geçen, kutsal Mekke’ye ulaşan yaya tünelindeki kalabalıkların yol açtığı izdiham 1.426 kişinin ölümüyle sonuçlanmıştı.

Mekke, 24 Eylül (DHA) –

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir