Hamas Sorgulanmalıdır

Hamas Sorgulanmalıdır

Müslümanların canı hiç bu kadar ucuz olmamisti.
Her gün Gazze de Müslüman siviller, çoluk çocuk katlediliyor. Katil İsrail, Gazze’yi yıkmak ve soykırım yapmak için 7 Ekim saldırısını biliyordu. Mısır başta olmak üzere istihbarat örgütleri bunu önceden haber vermişti. New York Times bunu haber yaptı.
Fakat beklediler. Bu saldırıyı fırsat bilip masum sivilleri katletmeye başladılar.
Ülkemizde ve dünyada her gün İsrail in yaptığı soykırım lanetleniyor. Bu haklı bir çıkış olup doğrudur. İnsani bir haykırıştır.
Lakin İsrail’in soykırım yapmasına sebep olan Hamas a kimse tek bir söz söylemiyor.
O halde bazı soruları sorarak içimizdeki ve Müslüman ülkelerdeki Hamas taraftarlarını sorgulamaya başlayalım:
1. Bu Hamas denilen yapıyı kim yönetiyor?
2. Hamas seçimle Gazze de yönetime geldi. Fakat sonrasında hiç seçim yaptı mı? Filistin halkının ne kadarını temsil ediyor?
3. Filistin de birlik ve beraberlik sağlanamadığı gibi El Fetih ve Hamas birbiri ile çatışıyor. Bu çatışmaya son vermek öncelikli meseledir. Hamas bu çatışmayı sonlandırmak için niçin fedakârlık yapmıyor.
4. Filistin hükümeti ve Mahmut Abbas in İsrail ve Batı dünyasının kölesi olduğunu neredeyse herkes biliyor. Bununla birlikte Dünyanın tanıdığı bu yapıya eksiklikleri ile beraber sahip çıkarak birlik ve beraberliğin sağlanması Hamas tarafından niçin istenmiyor? Böyle bir zamanda tek yürek olunamaz ise başka ne zaman olunacaktır?
5. Sivil ve Müslüman kanının akmaması için Hamas birleşmek için niçin fedakarlıkta bulunmuyor? Dünyada herkes tarafından tanınan Filistin hükümeti ile niçin iş birliği yapmıyor?
6. Sivil halkı, çoluk çocuğu kalkan yaparak savaş yapmak nerede vardır? Filistin halkının geleceği olan çocukların ve kadınların apaçık bir şekilde şehit edilmesine yol açmak niçin Hamas yöneticilerini rahatsız etmiyor?
7. İsrail in katliam yapacağını Hamas yöneticileri bilmiyor muydu? Bunlar 7 Ekim saldırısını yapmadan önce Israil’in soykırım yapacağını hesap edemediler mi?
8. İran denilen Şia toplumu her dönemde Ehlisünnet Müslümanlarını katlettikleri ve bunu yapamadıkları zamanlarda Ehlisünneti ateşe attıklarını Hamas bilmiyor muydu?
9. Bu yüz kapamak neyin nesidir? Kimliğini gizleyen insanlar genellikle suç örgütü mensuplarıdır. Hamas militanları niçin yüzlerini örtüyor. Sakın bunların bir kısmı, ABD ve Batinin aynı DAEŞ gibi Müslümanların arasına soktukları ajanlar olmasın?
10. Kayıp insanlar ile beraber 20 binden fazla masum sivil İsrail tarafından katledildi. Buna fırsat ve bahane çıkaran Hamas in bu katliamda hiç suçu yok mudur?
Daha başka sorularda var. Fakat şimdilik yeter.
Hamas in da sorgulanması gerektiğini ifade etmeye yeterlidir.
Dolmuşa binip dolduruşa gelmeyelim, vesselam…
Hem de galebe etmek istiyorsanız; onlar, sizi mağlub ettiği silâh ile; yani akıl ile, fikr-i milliyetle, meyl-i terakki ile, temayül-ü adalet ile mağlub edebilirsiniz. Bence şimdi kılınç vuran, o kılıncın aksi döner yetimlerine dokunur. Şimdi galebe kılınç ile değildir. Kılınç olmalı, lâkin aklın elinde…

(Münâzarat)
Bediüzzaman Said Nursi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir