Kobani harabeye döndü

SURİYE’de IŞİD ile YPG güçleri arasında 59 gündür çatışmaların sürdüğü Kobani’de, savaşın yolaçtığı yıkım ve sokak çatışmaları, DHA ekibi tarafından görüntülendi. Halen sokak çatışmalarının devam ettiği Kobani’de, IŞİD militanları ile çarpışan YPG’liler, kanlarının son damlasına kadar savaşacaklarını söyledi.
Şanlıurfa ile Gaziantep arasında olan Suriye topraklarında kontrolü tamamen ele geçirmeyi amaçlayan IŞİD militanları, hedeflerine ulaşmak için Carablus ile Telabyad ilçeleri arasında olan PYD denetimindeki Kobani’yi ele geçirmek için 59 gün önce saldırı başlattı. Kobani’nin doğu ve batısından yola çıkan IŞİD militanları güzergah üzerindeki köyleri ele geçirince yaklaşık 200 bin Suriyeli evlerini terk ederek sınıra dayandı ve Türkiye’ye geçti.

DHA EKİBİ KOBANİ’YE GİRDİ

DHA ekibi sınırı aşarak 2 aydır çatışmaların sürdüğü ve tüm dünyanın yakından takip ettiği Kobani’ye girdi. Mürşitpınar Sınır Kapısı’nın karşısında bulunan Kobani Sınır Kapısı’nda kontrolü silahlı YPG güçleri sağlıyor. Ağır silah ve bombardıman sonucu harabeye dönen kentin sokaklarında halen IŞİD militanlarınca atılan patlamış ve patlamamış onlarca havan, roket ve top mermisine rastlamak mümkün.

KESKİN NİŞANCI KORKUSU

Az sayıda sivilin yaşadığı belirtilen Kobani’de, yüksek binalara konuşlanan keskin nişancılar ise endişe yaratıyor. YPG güçleri kontrolünü ellerinde bulundurdukları bölgelerde keskin nişancılardan kurtulmak için sokakları battaniye ve bezlerle kapatarak perde oluşturuyor. YPG’liler yaptığı perdeleme yöntemi ile rahat hareket etmeyi ve keskin nişancıların kendilerini görmesini engelliyor.

ÖSO VE PEŞMERGE DESTEK VERİYOR

Çatışmaların halen sürdüğü Kobani’de IŞİD’e karşı mücadele eden YPG’ye, Özgür Suriye Ordusu ve Peşmerge güçleri de destek veriyor. ÖSO mensupları ilçe merkezinde YPG’liler ile ortak hareket edip, cephede birlikte savaşırken, peşmergeler ile Kobani’nin batısında hem eğitim veriyor, hem de belirlenen IŞİD mevzilerini katyuşa füzeleri ve uzun menzilli havan ve roketlerle vuruyor.

EN AĞIR HASARI İNTİHAR SALDIRILARI VERİYOR

YPG güçleri harabeye dönen Kobani’ye en büyük hasarı ise çatışmaların değil, IŞİD militanlarının bomba yüklü araçlarla düzenlediği intihar saldırılarının verdiğini söyledi. Bomba yüklü araçlarla yapılan saldırı sonrası ilçe merkezindeki Azadi Meydanı’ndaki onlarca ev ve işyerinin de kullanılamaz hale geldiği görülüyor.

KADINLAR DA MEVZİDE

Kobani sokaklarında YPG’nin erkek militanlarının yanı sıra kendilerine Kadın Savunma Birliği adını veren YPJ’li kadınları görmek de mümkün. Cepheye giden ve ellerinde silahlarıyla IŞİD militanlarına karşı mücadele eden kadınlar, Kobani’nin özgürleşeceğine inandıklarını söyledi. Cephelerde savaşan YPG’liler için mutfakta yemek hazırladıktan sonra silahlarıyla mevzilerinde nöbet tutan kadın militanlar, Kobani’yi IŞİD’e teslim etmemekte kararlı olduklarını ifade etti.

KOBANİ DÜŞMEYECEK

Son günlerde IŞİD’i bazı noktalardan püskürttüklerini söyleyen YPG’liler ise Kobani sokaklarında silahlarıyla sürekli olarak devriye görevi yapıyor. IŞİD militanlarının ilçe merkezine sızmasını önlemek için çabalayan YPG’liler, direnişin simgesi olarak gördükleri Kobani’nin asla düşmeyeceğini söyledi. ÖSO ve Peşmerge güçleri, silah desteği ve bombardıman yardımı ile IŞİD’e karşı mücadelede savunmadan çıkarak saldırı pozisyonuna geçtiğini anlatan YPG’liler, “Kanımızın son damlasına kadar burada olacağız ve IŞİD’e karşı mücadele edeceğiz. Doğduğumuz ve atalarımızdan miras kalan bu toprakları kimseye teslim etmeyeceğiz. IŞİD’i birçok noktada geri püskürttük ve kısa sürede Kobani’nin tamamından temizleyeceğiz” dedi.

HAVAN MERMİSİ SİVİLLERİ VURDU

Silah sesleriyle yankılanan Kobani’de sık sık IŞİD militanları tarafından ateşlenen havan mermileri sivillerin yaşadığı bölgelere düşüyor. Til Şeir bölgesine düşen bir havan mermisi de 2 sivilin ölümüne, 4 sivilin ise yaralanmasına neden oldu. Yaralanan 4 kişi Kobani’de bulunan revirde ilk müdahaleleri yapıldıktan sonra Mürşitpınar Sınır Kapısı’ndan geçirildi ve tedavi için Suruç Devlet Hastanesi’ne götürüldü.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir