Meyanbalıyı fazla içen gerizekalı oluyor…

Sabah gazetesinin haberine göre, Bazı besinlerin fazla tüketimi vücuda ciddi zararlar veriyor. Fazla tüketilmesi durumunda adeta zehire dönüşen besinlerden biri de meyan kökü. Meyan kökünün fazla tüketimi zeka geriliği gibi ciddi problemlere sebep oluyor. Peki meyan kökünün diğer zararları nelerdir? Meyan kökünü ne kadar tüketmek gerekir?
Homeopat ve Fitoterapi Uzman Dr. Yegane K. Özcan, yapılan araştırmaların yüksek tansiyonu, düşük potasyumu, kalp hastası olanların ve hamile kadınların meyan kökü tüketmemesi gerektiğini gösterdiğini söyleyerek önemli uyarılarda bulundu.
Meyan kökünün hamile kadınlarda erken doğuma neden olabildiğini söyleyen Dr. Özcan, “Çok miktarda meyan kökü ve onu içeren ürünler yemek çocuğun zekasını geriletiyor.
Meyan kökünün içerisindeki glisirizin anne karnındaki bebeğin beyin gelişimini de olumsuz etkiliyor. Ayrıca dikkat eksikliği de yapıyor” diye konuştu.
Meyan kökünün mide zarını koruduğunu, romatizmal hastalıklara ve ülsere karşı da iyi geldiğini söyleyen Dr. Yegane, “Şerbetinin epilepsi hastalarında sakinleştirici etkisi de biliniyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir