‘Oğlunuz Burak Erdoğan İsrail’le ticaret yaptığı doğru mu?’

HDP Şanlıurfa Milletvekili İbrahim Ayhan, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a, ‘Oğlunuz Burak Erdoğan İsrail’le ticaret yaptığı doğru mu?’ ve ‘Malatya’daki Kürecik üssü kapatılacak mı?’ sorularını yöneltti.
HDP’li İbrahim Ayhan 8 soruyu içeren yazılı önergesini, Başbakan Erdoğan’ın yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığı’na verdi. İsrail’in Filistin’e saldırılarına dünyanın seyirci kaldığını ve Gazze’nin kan ağladığını ifade eden Ayhan, Başbakan Erdoğan’ın yanıtlaması isteğiyle şu soruları yöneltti:

1- 2013 yılında İsrail ile gerçekleştirilen ticaret hacmi kaç milyar dolardır? İsrail ile ticaret daha çok hangi alanlarda gerçekleşmektedir 2- İsrail ile ticaret yapan ülkeler arasında Türkiye’nin ithalat ve ihracat sıralamasındaki yeri nedir? 3- Malatya’daki Kürecik üssünden İsrail’e bilgi aktarıldığı iddiaları doğru mudur? Hükümet olarak bu üssü kapatmak gündeminizde var mıdır? 4- İsrail’in petrol depolarının Hatay üzerinden Tel Aviv’e gönderilen petrol ile doldurduğu iddiaları doğru mudur? 5- İsrail jetleri yakıtının 2013 Mart ve Nisan aylarında Türkiye’den ihraç edildiği iddiaları doğru mudur? 6- Oğlunuz Burak Erdoğan’ın İsrail ile ticaret yaptığı doğru mudur? İsrail’in Gazze’ye dönük bu saldırılarına hükümet olarak İsrail’e ambargo uygulama gündeminizde midir? 8- Saldırıların devam etmesi durumunda büyükelçinizi geri çekmek gündeminizde midir?”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir