Sağlık Bilimleri Açısından Kenevir

Sitemiz yazarlarından Prof. Dr. Hamdi Temel, Bir yıllık çalışmanın sonunda “Sağlık Bilimleri Açısından Kenevir” adlı kitabı Çukurova Nobel Tıp Kitapevi tarafından basıldı ve piyasada ki yerini aldı.

Prof Dr. Hamdi Temel; “Sadece Bozok Üniversitesi Sağlık Bilimleri Alanında çalışan hocalarımız ile uzun ve zahmetli bir çalışmamızın emeği idi bu, Yoğunduk, buna rağmen çalıştık, yorulduk ama sonunda başardık.
Her hafta Kenevir kitabı ile ilgili toplantılar düzenledik, değerlendirmelerimizi düzenli olarak yaptık. Ya da Whatsap grubundan her gün kitap ile ilgili tartışmalarımızı ve önerilerimizi dile getirdik.
Üç bölümden oluşan kitabımızın Birinci bölümünde temel kavramlar ele alındı, özellikle de kannabinoidlerin biyolojik özelliklerinden bahsedildi, biyokimyası ve farmakolojisi incelendi, kanser çalışmaları irdelendi.
İkinci Bölümde kenevirin kullanım alanlarından detaylı bahsedildi. İnanılmaz derecede çok eski tarihten bu yana çok kullanım alanlarına sahip olduğunu görüyoruz, keyifle okuyabilirsiniz.
Üçüncü Bölüm ise tamamen kenevirin klinik çalışmaları ele alındı. Kulak Burun Boğaz hastalıkları, hipertansiyon, kardiyovasküler sistemlerdeki yeri, otizm spektrum bozuklukları, psikiyatride kullanım alanları, bağımlılık, toksisitesi, akut intoksikasyonu, gastrointestinal sistem üzerine etkisi, gebelikte kullanımı, obezite, nefroloji, dermatolojideki kullanımı, kemik metabolizma üzerine etkileri, ağrı tedavilerdeki kullanımı, migren, epilepsi, Alzheimer hastalıkları, uyku, solunumsal hastalıkları, göz hastalıkları, ölümler, Diş Hekimliğinde kullanımı gibi çok farklı konular işlendi.
Kitabı baştan sona okuduğunuz zaman Kenevir ile ilgili sağlık alanına yönelik 2000’e yakın çalışmaların okunup incelendiğini görmeniz ile bilim dünyasına ne kadar katkı verdiğini anlayacaksınız. Alıntı ise yüzde 4 civarı.
Editör olarak beraber yer aldığımız Yozgat Bozok Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Karadağ hocanın özverili bir şekilde bu kadar iş yoğunluğu arasında kitabı satır satır okuyup düzeltmelerini yapması, Bozok Üniversitesinde Kenevir Endüstrisi konusunda “Bölgesel Kalkınma Odaklı İhtisaslaşma” sorumluluğu ile sürdürülen çalışmalara yön vermesi ve AR-GE çalışmalarına katkı sağlaması üniversitemiz adına çok önemlidir ve bu kitaptaki emekleri için çok teşekkür ederim. Ayrıca, Kenevir Araştırmalar Koordinatörü Prof. Dr. Güngör Yılmaz’a, dekanlarımıza ve özellikle de özverili çalışmaları ile bölüm yazarlığı yapan hocalarımıza verdikleri katkılardan dolayı kitabın editörü olarak şükranlarımı arz ederim” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir