Şanlıurfa, Harekata hazırlıklıydı

Şanlıurfa Valisi Abdullah Erin’in talimatlarıyla 5 Ocak 2019 tarihi itibariyle 15 çalışma grubunun katılımıyla kurulan, iletişim altyapısı ve hareket kabiliyetini kısa sürede geliştirerek sahaya inen İl Koordinasyon ve Harekat Merkezi, Barış Pınarı Harekatı’nın başlamasıyla hayati öneme sahip hizmetlerin sorunsuz şekilde yürütülmesini temin ediyor.
Suriye’nin kuzeyinde yuvalanan terör gruplarının bertaraf edilmesi ve ülkemiz sınırlarının güvenli hale getirilmesi amacıyla başlatılan Barış Pınarı Harekatı’nın arka planında çalışan en önemli ekiplerden biri olan Şanlıurfa Valiliği İl Koordinasyon ve Harekat Merkezi, kamu kuruluşlarının büyük bir uyum içerisinde çalışarak hizmetleri sorunsuz şekilde sahaya yansıtıyor.
Şanlıurfa Valisi Abdullah Erin’in hemen her gün ziyaret ederek yapılan çalışmaları değerlendirdiği Koordinasyon ve Harekat Merkezi’nde mesai saati diye bir mefhum bulunmuyor.
Olması muhtemel güvenlik tehdidi, doğal afet, toplumsal olaylar ve benzeri durumlarda kamu kuruluşları arasında etkin ve hızlı koordinasyonun sağlanması amacıyla Şanlıurfa Valisi Abdullah Erin başkanlığında kurulan İl Koordinasyon ve Harekat Merkezi, günün 24 saati etkin çalışma yapabilecek şekilde görev yapıyor.
Kurumlar arasında koordinasyonun sorunsuz şekilde sağlanmasını esas alarak, kamu hizmetlerinin doğru ve hızlı şekilde yönlendirilmesini amaçlayan Şanlıurfa Valiliği İl Koordinasyon ve Harekat Merkezi, 112 Acil Çağrı Merkezi’ndeki Güvenlik ve Acil Durumlar Merkezinden (GAMER) yönetiliyor.
Kamu kuruluşlarından müteşekkil 15 çalışma grubundan uzman personellerin görevlendirildiği Koordinasyon ve Harekat Merkezi, Barış Pınarı Operasyonu başladığı andan Ceylanpınar, Akçakale, Suruç ve Birecik’teki İcracı İlçe Koordinasyon ve Harekat Merkezleri ile organize şekilde çalışmaya başlayarak 186 personel ile sahada da hizmet veriyor.
Başta güvenlik olmak üzere sağlık, arama kurtarma, enerji, barınma, göç planlaması, ulaşım, altyapı, hasar tespit, enformasyon, eğitim, raporlama, sınır ötesi çalışma gibi 15 farklı çalışma grubunun tek noktadan yönetildiği İl Koordinasyon ve Harekat Merkezi, daha önceden hazırlık ve test çalışmaları yapılan interaktif bilgisayar yazılımları, SMS, telefon, telsiz ve diğer haberleşme sistemleri ile desteklenmenin yanında mobilize ekiplerle hızlı ve etkin şekilde çalışabiliyor.
Hazırlanan senaryolar ve varsayımlar ile daha önce tatbikatları gerçekleştirilen çalışma grupları, askeri faaliyetler anında yerleşim birimlerine roket, havan topu v.b. mühimmat düşmesi halinde yapılacak çalışmalar, sınırdan yaralı veya şehit alınması, vatandaşlara yönelik barınma ihtiyaçlarının karşılanması, sınır ötesi barınma ihtiyaçlarının karşılanması, sınır ötesi hizmet ekiplerinin makine ikmal ve nakliye talepleri, kitlesel göç hareketlerinin sınır ötesinde karşılanması ve barınma ihtiyaçlarının giderilmesi, sınır ötesinde askerin diğer malzeme taleplerinin karşılanması, ihtiyaç halinde askeri araç bakım-onarım, teknik destek taleplerinin karşılanması, gelen yardımların depolanması ve dağıtım işinin organize edilmesi tecrübelerini, harekatın başlamasıyla başarılı şekilde pratikte uyguluyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir