Şanlıurfa’da basın mensuplarına tehdit

Şanlıurfa’da son günlerde bazı kamu kurum ve kuruluşlarının yetkilileri tarafından yapılan haberler nedeni ile basın mensuplarının tehdit edildiğini üzüntü ile karşılamaktayız.

Şanlıurfa Gazeteciler Derneğinden yapılan yazılı açıklamada; Şanlıurfa’da faaliyette bulunan Urfa Haber Ajansı kaynaklı www.sanliurfa.cominternet sitesinde kamuoyunu bilgilendirmeye amaçlayan önceki gün yayınlanan araştırma haber ile; ilgili Bakanlık, siyasiler, yerel idareciler ve mülki idare amirlerinin konunun üzerine eğilmesi amaçlanmış ve  ilgili kurumun sorunlarının giderilerek Şanlıurfa halkına daha iyi hizmet edebilmesi  için tedbirlerin  alınması hedeflenmiştir.

                Kişileri hedef almayan bu haber sonrası ilgili kurumdan iki üst düzey yetkili basın kuruluşuna gelerek  yapılan haber ile ilgili olarak “Urfa Haber ajansı” ve “sanliurfa.com “ çalışanlarını tehdit etmiştir.

                Kurum ve kuruluşlar Basın Kuruluşlarında kurumları ile ilgili yayınlanan haberler üzerine; açıklama, tekzip ve adli mercilere başvuru gibi yasal yollar açık iken hukuk devleti kurulları dışında tehdidin seçilmesi düşündürücüdür.

                “Basın-yayın mensuplarına ve kuruluşlarına yönelik bu tür  tehditlerinin, Anayasa ile teminat altına alınmış olan basın özgürlüğüne yönelik büyük bir tehdit oluşturduğu kuşkusuzdur. Bu tür saldırı ve tehditler halkın haber alma özgürlüğünü de tehdit etmektedir. Anayasa’nın, basın hürriyetini teminat altına alan 28’inci maddesi, aynı zamanda Devleti ‘basın ve haber alma hürriyetlerini sağlayacak tedbirleri almakla’ yükümlü kılmıştır.

                Şanlıurfa Gazeteciler Derneğine bağlı tüm basın kuruluşları ve çalışanlar olarak Urfa Haber Ajansı ve www.sanliurfa.com internet sitesi sahip ve çalışanlarının yayındayız.

Medya kuruluşlarına yönelik yapılan tehditlerin önlenmesi için ilgili kurum ve kuruluşlara başvurular yapılmış olup, gereğinin ifası istenmiştir.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir