SURUÇ-BOSTANCILAR ARASINDAKİ YOLUN DURUMU

SURUÇ-BOSTANCILAR ARASINDAKİ YOLUN DURUMU

Ulaşım kalitesi, bir memleketin gelişmişlik göstergelerinden bir tanesini oluşturur. Söz konusu herhangi bir bölgeye özellikle kara yolu ile ulaşabiliyorsanız; o vakit o bölgenin gelişmişliğinden dolayısıyla da o ülkenin gelişmişliğinden bahsedebilirsiniz. İfade ettiğimiz bu olgunun aksi yönde bir göstergesi varsa, o zaman “gelişmiş” ifadesini kullanmak zor olsa gerek diye düşünüyorum.

Bugün ortaya koymak istediğim durum; Suruç ile Bostancılar Mahallesi arasındaki kara yolunda var olan ve giderilemeyen bozukluklar, daha geniş bir perspektiften bakmak gerekirse ulaşım anlayışı olacaktır. 23 Haziran 2018 seçimlerinden önce yapılma sözü verilen ancak üzerinden 1 yıldan fazla bir süre geçmesine rağmen yapılmayan; 31 Mart 2019 yerel seçimlerinde tekrar gündeme gelen ve maalesef yine yapılmayan ulaşım güzergâhını anlatmak istiyorum.

Suruç ilçesi ile Bostancılar Mahallesi arasında ilçeye ulaşımı sağlayan ve kimilerine göre alternatif yollardan biri olan söz konusu yol, Aligör Mahallesi’ne göre Gaziantep tarafından gelen yolcular ve sürücüler için ilçeye ulaşımı neredeyse 10 km kısaltan bir özelliğe sahiptir. Bu yolu kullanarak ilçeye daha kısa sürede ulaşacak bireyleri ve yol üzerinde yer alan 6 mahalleyi de hesaba katacak olursak, yolun barındırdığı önem ortaya çıkmaktadır.

Geçtiğimiz kış ve bahar aylarında ilçeye düşen yağmurdaki bollukla birlikte geçen yıla göre daha fazla bozulma olan yolun son hali birçok vatandaşın da tepkisini çekmektedir. Özellikle yol üzerinde yer alan mahalle sakinleri yolun bir an önce yapılması taraftarı. Kendisi ile konuştuğumuz birçok mahalle sakinleri, yolun seçimlerden önce vaadedildiği gibi yapılmasını beklediklerini ifade ettiler. Hem 23 Haziran 2018 Genel Seçimler’de hem de 31 Mart 2019 Yerel Seçimler öncesinde kendilerine yolun yapılacağı sözünün verildiğini ancak buna rağmen halen herhangi bir gelişmenin yapılmamış olduğunu vurgulayan mahalle

sakinleri, kış gelmeden herhangi bir çalışma başlatılmazsa gelecek kış aylarının bol yağışlı geçmesi durumunda yolun artık kullanılamaz hale geleceğini vurguladılar.

Özellikle söz konusu yolu kullanan sürücülerle yapmış olduğumuz görüş alışverişleri, durumun vahametini gözler önüne koyuyor. Sürücüler, Aligör Mahallesi’ne göre ulaşımı önemli derecede kısaltan yolu kullandıklarında arabaların özellikle ön dizaynlarının önemli ölçüde zarar gördüğünü ve bunun da kendileri açısından ekonomik maliyete sebep olduğunu vurguladılar.

Başta da ifade ettiğimiz gibi ulaşım bir bölgenin veya bir ülkenin gelişmişlik düzeyini ifade eden en önemli göstergelerden bir tanesidir. Bu yazıda üzerinde durduğumuz yol, diğer mahalle yolları gibi sıradan bir ulaşım ağı değildir. Bahsettiğimiz Suruç-Bostancılar istikameti aynı zamanda Şanlıurfa-Gaziantep ana yoluna çıkan ve ilçeye ulaşımda önemli bir kısalığı sağlayan bir ulaşım ağıdır. Yetkililerden beklenen en kısa sürede gerekli çalışmaların yapılmasıdır. Ancak bir konuyu daha vurgulamak gerekir. O da şu şekilde; yıllardır söz konusu yol her hangi bir genişletme ve yükseltme işlemi yapılmadan sadece üzerine asfalt yağı dökülerek ve üzerine çakıl dökülerek ya da yama yapılmak suretiyle geçiştirilmeye çalışıldı. Unutmamak gerekir ki; bir yolun sağlıklı ve uzun ömürlü olabilmesi için özellikle tarım arazilerindeki sulamalardan zarar görmemesi için tarlaların seviyesinden daha yüksekte ve geniş bir özelliğe sahip olması gerekir. Muhtemel bir çalışma yapılacaksa da bahsettiğimiz gibi yolun hem genişletilmesi hem de yükseltilmesi gerekmektedir. Ve dahası iyi bir ezme ve kaliteli bir asfalt kullanılması gerekmektedir.

Son olarak belirtelim ki; bahsettiğimiz şekilde yolun yapılmaması durumunda kısa süre içerisinde eski durumuna gelmesi kaçınılmaz olacaktır. Bu da bütçeden çıkacak maliyetin bir faydasının olmayacağı sadece çöpe gideceği sonucunu değiştirmeyecektir. Gerekli birimlerin sağlam bir yol çalışması yapması dileğiyle…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir