Suruç Sağlık Çalışanları zor Şartlar altında görev Yapıyorlar

Urfa genelinde sağlık çalışanlarının eksikliğine dikkat çeken SES Urfa Şubesi, en büyük eksiğin Kobanê’den göç alan Suruç’ta yaşandığını belirtti.

Sağlık Emekçileri Sendikası (SES) Urfa Şubesi, kent genelindeki sağlık çalışanlarının eksikliğine dikkat çekmek için Suruç Devlet Hastanesi’nin önünde açıklama yaptı. Sendika adına açıklama yapan SES Şube Eş Başkan Reşat Doğan, kentin tamamında ciddi sağlık çalışanı eksikliği olduğunu belirterek, en büyük eksikliğin ise Suruç Devlet Hastanesi’nde yaşandığına dikkat çekti.

Hastane personeli 60 kişi

Suruç Devlet Hastanesi’nde yaklaşık 60 kişinin çalıştığını belirten Doğan, Kobanê’den göç etmek zorunda kalan Kobanêlilerin gelişiyle bu sayının hiçbir şekilde ihtiyaca cevap veremez hale geldiğini belirtti. Şu ana kadar söz konusu sorun nedeniyle defalarca yetkililerle görüştüklerini dile getiren Doğan, konu ile ilgili herhangi bir gelişme yaşanmadığını söyledi. Doğan, “Var olan personel sıkıntısı mevcut sağlık çalışanlarında çok ciddi sıkıntılar yaşatmakta. Personelin hepsi fazla mesai yaptığı halde yine de var olan işler yetiştirilememektedir. Her bakımdan ciddi sıkıntılara neden olan bu sorun bir an önce çözülmelidir” diye konuştu.

’80-100 saat çalışan sağlık çalışanları var’

Nüfusu 2 katına çıkan Suruç’ta geçen 6 aylık süreyi değerlendiren Doğan, “Bu süre zarfında SES emekçileri olağanüstü bir çabayla büyük fedakârlıklar içinde hizmet vermeye çalıştı. Çok sayıda gönüllü sağlık çalışanı ise sürelerinin dolması nedeniyle gitti. Son dönemlerde hastaneye gelen yaralıların sayısında büyük bir oranda artış yaşanmaktadır. Bu da hem tedavi hem de sevk işlemlerinde ciddi aksaklıklar yaşanmasına neden oluyor. Hastanemizde şu an Acil Servis teknisyeni ve hemşire sayısı ihtiyacın çok altındadır. Mevcut durumda 80-100 saat çalışan arkadaşlarımız var. İlçedeki doğum oranında da ciddi artış olduğu halde, sadece bir tane doğum doktoru var” diye konuştu.

AFAD mülteci kampındaki hastalarında, devlet hastanesinde tedavi edildiğini ifade eden Doğan, “Devlet ‘AFAD’a tüm imkânları sunuyoruz’ diyor. Görüyoruz ki hem orada bulunan hastalara bakmıyorlar, hem de buradaki hastanenin şartlarını iyileştirmiyorlar” diye konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir