Suruç’lu işçi kadına şiddet konulu kitap yazdı

Daha önce Şanlıurfa da çektiği Akrep isimli internet dizisi, kısa filmler, Mikrofon Urfa projesi ve Sosyal paylaşım mecralarında verdiği sinema dersleri ile adından söz ettiren genç yetenek Şiyar Kendirci, son dönemlerde artan kadına yönelik şiddeti konu alan “Namlunun ucunda bir anne” isimli bir roman kaleme aldı.

Gece kitaplığı yayın evinden yayımlanan roman türü kitap Namlunun ucunda kocası tarafından öldürülmeyi bekleyen bir anneyi konu alıyor. Annenin karanlık bir odaya tutsak edilmesi ve sonrasında yaşananları anlatan roman konuyu işlerken kurban seçilen kadının, katilin ve olaya tanıklık eden köy halkının tepkilerini ve psikilojik ruh hallerini de aktarmaktadır.

Yaşadığı topraklarda yaşanan gerçek olaylara kitapta yer verdiğini söyleyen Şiyar Kendirci; “Malesef ki haberlerde “şu yıl şu kadın kadın öldürüldü” şeklinde haberler görüyoruz. Küsüratı bol duygudan yoksun haberler bunlar. Bu duygusuz rakamlar her yıl yükselmektedir. Hatta bu haberler kadın ölümünü bilinçli bilinçsiz normalleştiriyor ki bu tehlikelidir. Bende şahit olduğum yada birebir şahit olanların aktardığı gerçek acıları küçük bir kurgu ile kitaplaştırdım. Rakamdan ibaret görülenlerin duygularını yazmaya çalıştım. Normalleştirilmeye çalışılan acının asla normal olamayacağını yazmaya çalıştım.” dedi.

Kitap Şanlıurfa’nın Suruç ilçesinde hayali bir köyde yaşanan olayları aktarıyor. Zer köyünde bir annenin kurban edilmesi ve sonrasında yaşananları anlatırken yanı sıra olayın yaşandığı toplum yapısı hakkında da kültürel ve cesur bilgilere yer veriliyor. Yazar ayrıca toplum yapısı, toplumun kadına bakışı, kadının kendi kendilerine bakışını gibi toplumun düşünce yapısını da aktarıyor.

150 sayfadan oluşan Namlunun ucunda bir anne isimli kitap internete kitap satışı yapan online kitap evlerinden sipariş edilebilindiği gibi büyük kitap evlerinden de temin edinebiliniyor. Meşale Gazetesi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir