ULAŞIM ÇİLEMİZ 2

Ulaşım, medeniyetlerin kendini gösterdikleri alanların en önemlilerinden bir tanesidir. Zira özellikle kendi vatandaşlarınızın ulaşım sorununu çözme yolunda geç kalıyorsanız veya ilgili sorunu çözme noktasında herhangi bir girişimde bulunmuyorsanız, şapkanızı önünüze koyup düşünmeniz gerekmektedir.

Gerek sosyal medyada gerekse de yazılı basında son dönemlerde Suruç’un mahalle (eski statüleri ile köylerin) yollarının yapımıyla ilgili çok fazla haber, bilgi veya söylentinin ötesinde görüşler duyar olduk. Bu çok önemli bir gelişmedir. Sayın Kaymakamımızın talimatları ile gelen kış aylarında daha da berbat bir hal alan yollar yapılmaya başlandı. Burada azami bir gayretin olduğu görmekteyiz. Bu da biz vatandaşları son derece memnun etmektedir.

Daha önce iki kez buradan Suruç-Bostancılar arasında ulaşımı sağlayan yoldan bahsetmiştim. Belediyeye yapmış olduğumuz başvurunun sonucunu yavaş yavaş almaya başladık. Her ne kadar ağır bir şekilde ilerlese de sonuçta birtakım adımların atıldığını kimse yadsıyamaz. Ancak burada üzerinde durulması gereken birinci mesele, söz konusu olan yolun hangi yöntemlerle yapıldığı veya yapılacağıdır. Birkaç ay önce yine dile getirdiğim yolun hangi şartlarda yapılması gerektiğiyle ilgili birkaç izahı kendimce dile getirmiştim. Merak edenler Suruç Meşale Gazetesi’nde daha önce yayımlanan bu yazımı okuyabilir. Eksik bilgileri orada görebilirsiniz. Zira bu çok normal çünkü orada normal bir vatandaşın bakış açısıyla birkaç öneri dile getirmiştim.

Ancak geçen süre zarfında onarılmasına başlanan yolun, sadece yama yapılmak suretiyle çalışmalarının yapıldığını görmekteyiz. Daha önceki yazımda dile getirdiğim gibi bu kesin bir çözüm değildir. Elbette yol çalışmasını yapanlar daha iyi bilirler bu durumu ancak, bu şekilde bu yola aktarılan bütçenin çöpe gitmesi kaçınılmaz olacaktır. Gerçekleştirilecek yama çalışması, birkaç ay sonra yolun tekrar eski bozuk haline gelmesinin önüne geçemeyecektir. Özellikle yol üzerinde yer alan mahalle sakinlerinin beklentisi yolun bir defada yapılacak çalışmalar ile kesin bir çözüme kavuşturulmasıdır. Bu sayede çok uzun yıllar yolun tekrar onarılması gerekmeyecek ve yola gidecek olan paralar da boşa harcanmamış olacak.

Elbette ne tür bir plan yürütüldüğünü bilememekteyiz. Çalışma yöntemine karar verenler belki de sadece bu kışı bu şekilde geçirip, yazın daha sağlam bir çalışma ile soruna bahsettiğim şekilde kesin bir çözüm getireceklerdir. Bu yönde atılacak her türlü adımı desteklememek imkansızdır. Ancak yine de çalımlara başlanmış olmasından dolayı başta ilçe Kaymakamımız Sayın Kenan Aktaş ve diğer tüm çalışanlara teşekkürü bir borç biliriz.

Diğer yandan bahsettiğim gibi daha önce dile getirmiş olduğum yol ile ilgili kendimce birkaç öneriyi buradan açıklamak istiyorum:

  • Yolun şu anki yükseltisinin en az 0,5-1 metre arası yükseltilmesi
  • Aynı şekilde her iki taraftan belli bir miktarda olacak şekilde genişletilmesi
  • Kaliteli denilebilecek bir kumun burada kullanılması ve iyi bir ezme ile asfalt öncesi sıkıştırmanın iyi yapılması
  • Kaliteli bir asfalt ile sıcak asfaltlanmasının gerçekleştirilmesi

Çalışmalar yeni başladığı için ortaya çıkabilecek eksiklikler ve yöntemde aksaklıklar olabilir. Bu gayet doğaldır. Ancak önemli olan çalışmaların sonuca bir an önce vardırılmasıdır. Çünkü kış aylarına artık girmiş bulunmaktayız. Yağışların başlaması ile zaten berbat bir durumda olan yol, daha da kötüleşebilir. Sesimizi buradan gerekli birimlere ve yetkililere duyurabilirsek ne mutlu bizlere. Dileğimiz ve beklentimiz odur ki, sağlam ve yerinde çalışmaların yapılmasıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir