Suruç’lu Yazar Metin Kılıçalp’ın , “Zirû Zeber ” isimli romanı çıktı

Elazığ Fırat Üniversitesinde Okuyan Suruç’lu Yazar Metin Kılıçalp, İlçemizde 50 yıl önce yaşanılmış gerçek bir olayı romanlaştırırak okurlarıyla buluştu.
küçüklüğünden beri yazarlığa merakı olan Kılıçalp, Üniversiteyi kazanmasıyla birlikte yaşadığı köyde 50 yıl önce yaşanan bir olayı kaleme aldı. ilk romanına “Zir û Zeber” ismini verdi. Kılıçalp Özelikle “Zirû Zeber ismini vermekteki amaç kelimenin yaşanan olayla özdeşleşmesidir. dedi. Kılıçalp sesi kesilmişlerin kitabı, Unutulmuşların kitabı, kaybolmuşların kitabi..
Töre ve aşk konulu olan bu kitap, yazarın halasını anlatmakla birlikte, yaşadığımız bölgede boy gösteren, ‘berdel’ olayını içermektedir.
Bundan 50 sene evvel yaşanan bu olay, Suruç’un “yumurtalık (boydi, karaali)” köyünde gerçekleşmiştir.
Zahide’ nin babası Mahmut Efendi, kendisine ikinci eşini getirirken, getirdiği kadının ağabeyine de kızı Zaide’yi vermiştir.
Böylece berdel olayını gerçekleştirmişlerdir.
Bu olaydan 50 sene sonra, Mahmut Efendinin torunu, Zaide’nin de yeğeni olan Metin KILIÇALP bu yaşananları “Zir û Zeber” ismi altında kaleme almıştır.
Metin Kılıçap Kimdir.
1995 doğumlu Metin KILIÇALP Şanlıurfa’nın Suruç ilçesinde dünyaya gelmiştir.
İlk ve orta öğretimini Vali Ziya Çöker ilk öğretim okulunda tamamlayan genç yazar, Suruç İMKB lisesinde, eğitim görmüş ve liseyi birincilikle bitirmiştir.
Birincilik kontenjanından yararlanarak, Elazığ Fırat Üniversitesinde hemşirelik bölümüne yerleşmiştir.
Hala eğitimini smetin-kilicalpin-ziru-zeber3ürdürmektedir.

MEŞALE GAZETESİmetin-kilicalpin-ziru-zeber1

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir