TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu üyeleri,Suruç’ta İncelemelerde bulundu

TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu üyeleri, IŞİD ile YPG arasındaki çatışmalardan kaçarak Suruç’a gelen sığınmacıların kaldığı yerlerde incelemelerde bulundu.
İlçedeki çalışmalar hakkında Kaymakam Abdullah Çiftçi’den bilgi alan heyet, Suruç Devlet Hastanesinde ve yardımların toplandığı depolarda incelemelerde bulundu.
Başbakanlık Afet ve Acil Durum Başkanlığı (AFAD) tarafından oluşturulan geçici barınma merkezlerine geçen üyeler çadırlara girerek burada kalan Suriyelilerle sohbet etti, sıkıntılarını dinledi.
Temasların ardından açıklama yapan Komisyon Başkanı Üstün, komisyonun oluşturduğu Göçmen Alt Komisyonu üyeleriyle sığınmacıların durumunu yerinde görmek için bölgeye geldiklerini söyledi.
Türkiye’nin binlerce sığınmacıya kucak açtığını ve misafirlerine en iyi şartlarda hizmet vermeye çalıştığını belirten Üstün, AFAD tarafından sığınmacıların tamamının kayıt altına alındığını ifade etti.
İncelemeler sırasında Suruç Devlet Hastanesini ziyaret ettiklerini, burada yaralı Suriyeli Kürtlerin tedavi edildiğini anlatan Üstün, şöyle devam etti:
“Hastanede şu anda bile ateşli silahla yaralanmış ve burada ameliyat edilen Kobanili komşularımızla görüştük. Doktorlardan aldığım bilgiye göre son olaylardan sonra 857 tane Kobani’den gelmiş ve ateşli silahla yaralanmış hastaya bakılmış. Bu çok önemli, kamuoyunun duyması açısından söylüyorum, bunların bir kısmının tedavisi burada yapılmış bir kısmının ise daha büyük hastanelere sevk edilmiş. Dolayısıyla sağlık hizmetinden eğitim hizmetine kadar her türlü hizmet burada verilmeye çalışılıyor.
Bu hizmet Türkiye’nin bütün kuruluşlarıyla yerel ve genel yönetimleri ve sivil halkıyla yapılıyor. Türkiye bu sınavdan başarılı çıkmıştır, bunu gördük. Bu insanlar yüz yıl önce birlikte yaşadığımız akrabalarımız, şimdi onlara sahip çıkmak vazifemizdir. Bu vazifeyi Türkiye gerçekten layıkıyla yapıyor. O bakımdan buradan memnun ayrılıyoruz.”dediler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir