Vali Salih Ayhan; 19 Eylül Gaziler Günü Münasebetiyle Bir Dizi Ziyaret Gerçekleştirdi

19 Eylül Gaziler Günü programları kapsamında ilk olarak sabah 10:00’da Osmanbey Şehitliğinde çelenk sunma programına katılan Vali Ayhan, şehit kabirlerini de gezerek dua etti. Programa il protokolü de katıldı.

Vali Ayhan, Şehitlik Çelenk Sunma programında, “Türk milleti için ölüm kalım mücadelesi olan Sakarya Meydan Muharebesi’nin kazanılmasının ardından 19 Eylül 1921 tarihinde, TBMM tarafından Mustafa Kemal ATATÜRK’ e “Mareşal” rütbesi ile “Gazilik” unvanı verilmiştir. Bizler de; gazilerimize verilen değerin ifadesi olarak bu anlamlı günü “Gaziler Günü” olarak kutlamanın gururunu yaşıyoruz.” diyerek sözlerine başladı.

“19 Eylül Gaziler Günü, Türk milletinin fedakârlığının ve azametinin, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün şahsında taçlandığı gündür.”

Vali Ayhan konuşmasının devamında, “Şehitlik ve gazilik makamları, hiçbir dünyevi unsurla ölçülemeyecek derecede ulvi makamlardır. Böylesine şanlı, kahraman bir millete mensup olmaktan duyduğumuz mutluluğu ve gururu her daim dile getiriyoruz. Bu millet gazi bir millettir… Bayrağımız ve ülkemiz, şehitlerimiz ile gazilerimizin bizlere emanetidir. Bu emanetlere sahip çıkmak ve tüm millî değerlerimizi en halis şekilde gelecek kuşaklarımıza aktarabilmek için gayret içindeyiz. Layıkıyla bu kutlu görevi yerine getireceğimize de canı gönülden inanıyorum. En kalbi duygularımla; Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere, bu vatana kanlarını feda etmiş tüm şehitlerimizi ve korkusuzca kendini siper etmiş kahraman gazilerimizi saygı, şükran ve minnetle yâd ediyorum. Aziz milletimin Gaziler Günü’nü kutluyor, vatan için emek veren tüm gazilerimize şükranlarımı sunuyorum.” Diyerek tamamladı.

Çelenk sunma töreni, saygı atışı, duaların edilmesi ve şehit kabirlerimize karanfil sunulmasıyla sona erdi.

“Şehit ailelerimiz ve Gazilerimiz ile birlikte olmak, eğer varsa onların sorunlarını çözmek bizim en temel görevlerimizdendir.”

Vali Ayhan’ın bir sonraki programı, Muharip Gaziler Derneği, Şehit Aileleri Sosyal Dayanışma ve Yardımlaşma Derneği ve Şehit Yakınları ve Gaziler Derneği ziyaretiyle devam etti.

Vali Ayhan, dernek ziyaretlerinde dernek yöneticileri, şehit yakınları ve gazilerimizle sohbet edip, talep ve önerilerini dinledi. Derneklerin ortak çalışmaları için destek vereceklerini belirten Vali Ayhan’a dernek ziyaretleri boyunca İl protokolü eşlik etti.

Gaziler Günü programları kapsamında Vali Ayhan’ın bir sonraki program ise, Şehit Yakınları ve Gazilerimiz onuruna Cumhuriyet Tesislerinde düzenlenen programa katıldı.

“Şehit nurlanmış, Gazi onurlanmış askerdir.”

Programda Şehit Yakınları ve Gazilerimizle tek tek sohbet edip, karanfil takdim eden Vali Ayhan programda yaptığı konuşmada, “Yüce devletimizin bekası ve milletimizin birlikteliği için görev yaparken, canlarını ortaya koyarak gazilikle şereflenen bu vatan evlatlarına şükranlarımı sunuyorum, ebediyete irtihal eden gazi ve şehitlerimizi de tazimle yâd ediyorum. Devletimizin ve bizlerin sağladığı imkânlar birer vefa göstergesidir. Hiçbirimiz, gazilerimizin ve şehitlerimizin bu topraklara gösterdikleri özverinin karşılığını ödeyemeyiz. Esas olan en değerli karşılık; Allah katında Rabbimizin vereceği karşılıktır.” dedi. Program yemek ve ikramlar sonrası sona erdi.

Programlar sonra Vali Ayhan, Gazilerimiz Mahmut Koç ve Murat Sevinç’in evleri ziyaret etti. Ziyaret süresince Milletvekili Zemzem Gülender Açanal, İl Emniyet Müdürü Mehmet Murat Ulucan, İl Jandarma Komutanı Mücahit Avkıran ve yetkililer katıldı. Vali Ayhan, konuk olduğu Gazilerimizle sohbet edip, hediyelerini takdim etti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir