Yenizellanda’da camiye yapılan saldırı Suruç’ta kınandı

Yenizellanda’da iki camide müslümanlara yönelik saldırı Suruç’ta gıyabi cenaze namazı kılınarak  protesto edildi. Memur-Sen ve Diyanet-Sen başta olmak üzere, bir çok vatandaşın katılımıyla gerçekleştirilen gıyabi cenaze namazı ve yapılan basın açıklamsı ardından yapılan dua ile son buldu.

Konu ile ilgili basın açıklamasını okuyan Mameur-Sen İlçe Temsilcisi Mustafa Durmaz: “Yeni Zellanda’da Müslümanlara yapılan saldırıyı Suruç’lu müslümanlar olarak şiddetle Kınıyoruz! Bu mübarek günde ve mübarek üç aylarda Yeni Zelanda’daki Müslüman kardeşlerimizden çok acı bir haber geldi! Christ Church kentinde bulunan iki camideki Müslümanlara silahlı saldırganlarca ateş açıldı. Saldırı esnasında cuma namazı için 200 kişi bulunan camilerde 49 kardeşimiz şehit ve çoğunun ağır olduğu 48 kardeşimiz yaralanmıştır. Camiye saldırıyı Facebook’ta canlı yayınlayan alçak saldırganın, görüntülerde camiye girerek cemaati taradığı, bu esnada müzik dinlediği ve 5 silah kullandığı, silahın şarjörünü birçok kez değiştirdiği görülüyor. Alçak terörist, bir de Müslümanları hedef alan 87 sayfalık manifesto yayınladı. Manifestoda Türkiye’den Avrupa’ya giden Müslümanların Avrupa’dan tamamen söküleceği ve İstanbul’daki bütün camilerin yıkılarak, Ayasofya’nın kiliseye çevrileceği ifade edildi. Avustralya Başbakanı, Yeni Zelanda’nın Christchurch kentinde camilere saldıranlardan birinin Avustralya vatandaşı olduğunu söyledi.

Peki, bu saldırganın terörist olarak tanımlanacağını Batılılardan bekleyebilir miyiz? Yoksa onların gözünde teröristler sadece Müslümanlardan mıdır? Daha önce Müslümanlara saldırılar düzenleyenlere nasıl terörist demedilerse saldırganları “ruh hastası” gördülerse bunda da durum farklı olmayacaktır. Batılılar! Bilin ki sizin terör konusundaki ikiyüzlü tavrınızın artık çok iyi biliyoruz! Uyumuyoruz! Farkındayız! Dünyada uzunca bir süredir yükselişi seyredilen ve hatta teşvik edilen İslam düşmanlığı bu saldırıyla bireysel taciz çizgisini geçerek toplu katliam boyutuna ulaşmıştır. Dünya egemenlerince beslenen bu düşmanlığın vardığı noktaları artık hepimiz apaçık görmekteyiz. Bu acıların ümmetin birbiriyle uğraşıp gücünü tüketmesi körlüğünden uzaklaşmasına vesile olmasını diliyoruz.Bugün İslam ümmeti üzerinde oynanan satrancın ne boyutlara vardığının bilincinde olmamız ve zulme, tuğyana karşı dinamizmimizi korumamız kaçınılmazdır. Bu açıdan duyarlılığımızı korumalı ve güçlendirmeliyiz. Gevşeklik gösterirsek Allah’ın yardımını umamaz hale geliriz. Zira Allah’ın yardımı, “kendini olumlu yönde değiştiren” toplumlar için söz konusudur. Şer güçler ittifak halinde İslam beldelerine saldırmaktadır. Eğer bizler bu saldırılara karşı yekvücut olup direnmezsek şeytanın hilesine boyun eğmiş oluruz.Biz Memursen ve Suruç diyanet sen sendikasi ve imamlar olarak “Yeni Zelanda’da Nur Camii’ne ve orada ibadet etmekte olan Müslümanlara yapılan terör saldırısını şiddetle kınıyor, faillerini lanetliyoruz. Saldırıda hayatını kaybeden kardeşlerimize Allah’tan rahmet, yaralılara acil şifalar diliyoruz. dedi.

 

Suruç/Haber Merkezi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir