Suruç’ta oryantiring yarışması düzenlendi

‘Orman Haftası’ etkinlikleri kapsamında İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ile Suruç Gençlik ve Spor Müdürlüğü tarafından ilçemizde oryantiring heyecanı yaşandı.

Oryantiring Ormanlık bir alanda ya da şehir içindeki bir bölgede, önceden yerleştirilmiş hedefleri harita yardımıyla en kısa sürede bulmanın hedeflendiği oryantiring oyunu, son yıllarda Türkiye’de de yaygınlaşmaya başladı.

Oryantiringde sporcular kendilerine verilen yarışma bölgesinin haritasında belirtilmiş hedeflere sırasıyla ve en kısa sürede ulaşmaya çalışırlar. Kontrol noktalarında turuncu-beyaz bayraklar bulunur. Yarışmacılar bayrağın yanındaki zımbayı ellerindeki fişe basarak kontrol noktasına ulaştıklarını kanıtlarlar. Bazı yarışmalarda zımba ve kontrol kartı yerine elektronik bir sistem de kullanılmaktadır. İki hedef arasında hangi yolu izleyeceğine yarışmacı kendi karar verir.
Amaç hedefleri en kısa sürede tamamlamaktır. Tüm hedeflere ulaşamayanlar genellikle diskalifiye edilir. Yarışmacıların birbirini izlememesi için genellikle birkaç dakika arayla çıkış verilir. Yarışmacılar parkur boyunca karşılaşsalar dahi birbirlerini izlemeleri yasaktır.

Türkiye Oryantiring Fedarasyonu, Suruç Kaymakamlığı ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünün görüşmeleri sonucu bölgedeki çeşitli ilçelerden takımların katılımıyla İlçemiz Cumhuriyet Meydanında daha önce ilçemizde hiç oynanmayan oryantiring (hedef bulma) oynu oynandı. Daha önceden belirlenen hedefler takım oyuncuları tarafindan bulunmaya çalışıldı. Yarışma sonucunda çeşitli dallarda dereceye giren okul takımları ve oyunculara kupa ve madalyaları törenle verildi. Ödül töreninde konuşan Türkiye Oryantiring Federasyonu Başkanı Sayın Hacer Akyüz, Suruç’taki atmosferden ve öğrencilerin yüzlerindeki sevinçlerinden dolayı çok mutlu olduklarını belirterek ayrıca Suruç İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünün misafirperverliklerinden dolayı İlçe Milli Eğitim Müdürü Mehmet Han Özdemir’e teşekkür ettiler.

Suruç/Haber Merkezi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir